Drzewo korkowe, czyli jak powstaje drogocenna kora korkowa?

0

    Gdzie produkuje się korek naturalny? Jaki producent wytwarza wyroby z korka? Skąd się bierze korek? Takie pytania słyszymy bardzo często. Warto usystematyzować ten temat.

    Sam korek naturalny produkuje się praktycznie sam. Pomaga mu w tym jedynie drzewo korkowe, zwane dębem korkowym. Dąb korkowy wytwarza na własne potrzeby korę dębu korkowego, która jest surowcem pierwotnym dla wszystkich wyrobów zawierających w sobie korek naturalny. Człowiek z biegiem lat, podpatrzył naturze do czego wykorzystuje cenne właściwości korka naturalnego i zaczął sam z tego korzystać. Reasumując, "drzewa korkowe" wytwarzające "surowiec korkowy" rosną na terenie półwyspu iberyjskiego w strefie śródziemnomorskiej.

    Zdjęta z drzewa kora dębu korkowego jest poddawana procesom, mającym na celu umożliwienie dalszej obróbki mechanicznej i nadanie korku naturalnemu pożądanych właściwości. Surowiec korkowy przygotowuje się do produkcji finalnych wyrobów w 3 głównych postaciach:

    - w formie oczyszczonych lub nieoczyszczonych (z twardej kory) płatów litego korka,
    - w formie oczyszczonego lub nieoczyszczonego kruszywa korkowego (niesortowane),
    - w formie oczyszczonego granulatu korkowego o zróżnicowanej frakcji,

    Tak zprefabrykowany surowiec korkowy jest gotowy do wytworzenia finalnych wyrobów. Z płatów litej kory wytwarza się m.in. zatyczki korkowe, rękojeści do wędek, elementy przemysłowe, forniry dekoracyjne, biżuterię, itp. Mielone ziarna korkowe natomiast poddaje się procesowi spajania, uzyskując jednorodne z grubsza ukształtowane bloki korkowe. W drodze dalszej obróbki mechanicznej na specjalistycznych liniach technologicznych produkuje się z nich płyty i arkusze korkowe, role i taśmy korkowe, korek ekspandowany i inne wyroby z korka prasowanego.

    O ile sam materiał drzewo korkowe wytwarza w klimacie śródziemnomorskim, o tyle przeobrażanie prefabrykatów korkowych w finalne korkowe produkty, odbywa się na całym świecie w wielu fabrykach i zakładach produkcyjnych.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium