O korku słów kilka, czyli jak to jest z tym korkiem?

0

    Fakt, że korek naturalny jest materiałem wyjątkowym i unikalnym, jest powszechnie uznawany i oczywisty. Ale co tak właściwie sprawia, że ten drewnopochodny surowiec zyskuje aż taką przewagę nad innymi materiałami?

    Cud natury.

    Korek. Żaden inny materiał nie jest od wieków tak istotny i pożądany. Dziś nowoczesne laboratoria wykorzystują jego wszechstronność w najbardziej wymagających projektach. Wykorzystują, bo sami nie są w stanie naśladować czegoś, co matka natura dostarcza od milionów lat.

    "Jakość korka leży w naturze rzeczy"

    Korek naturalny to wszechstronność i trwałość. Niezwykłe właściwości korka naturalnego wykorzystywano już w czasach antycznych, np. jako podeszwy sandałów. Natomiast do dziś nie ma pewności, czy Dom Perignon wykorzystał korek do zamykania swoich butelek z winem. W obecnych czasach korek jest istotnym surowcem dla licznych zastosowań.

    Każdy centymetr sześcienny korka naturalnego zawiera od 30 do 42 milionów komórek. Ponieważ pojedyncza komórka tej specyficznej tkanki wypełniona jest w 89% powietrzem, korek jest ekstremalnie lekki, odznaczając się gęstością na poziomie 0,12-0,20 kg/m3. To tłumaczy znaczną różnicę pomiędzy objętością a masą. Każda komórka ma kształt 14-bocznego wielościanu i składa się w połowie z suberyny oraz mieszanki kwasów tłuszczowych i silnych alkoholi organicznych, którym korek zawdzięcza swoją zdolność przepuszczania cieczy i gazów. Ponadto korek naturalny zawiera w sobie także ligninę, celulozę, polisacharydy i woski.

    Dąb korkowy i jego niezwykła kora.

    Potocznie "korkiem" określa się korę dębu korkowego, pochodzącego z południowo-zachodnich państw śródziemnomorskich, tj. Hiszpanii, Portugalii, Algierii oraz Maroko. Dąb korkowy jest wiecznie zieloną rośliną twardolistną, osiągającą od 10 do 12m wysokości przy średnicy pnia do 1mm. Kora dębu korkowego może być zerwana z drzewa po raz pierwszy dopiero po 20 latach życia drzewa. Następnie po okresie ok. 8-9 lat kora stopniowo odrasta. Dąb korkowy może osiągać wiek od 250 do 350 lat, jednakże czasem "produktywnym" z tego jest okres 150 lat, w którym to pozyskuje się z niego korę korkową.

    Las korkowy - "Las Corticas"

    Las korkowy jest - szczególnie w Hiszpanii i Portugalii, naturalnym ekosystemem zapewniającym żywność i schronienie m.in. takim gatunkom zwierząt, jak ryś iberyjski, orzeł hiszpański czy drop. Ponadto lasy korkowe w południowo-zachodniej części półwyspu iberyjskiego są obszarem zimowania ponad 50.000 żurawi z całej Europy. Dąb korkowy nie jest drzewem plantacyjnym. Odznacza się tym, że posiada duży potencjał ochronny. Przykładowo dębowi korkowemu nie straszne pożary lasów, ponieważ chroni go jego własna korkowa kora. Właśnie do tego celu dąb potrzebuje korka, aby chronił drzewo przed ogniem, upałem, odwodnieniem, a także infekcjami i szkodnikami.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium