3 korkowe sposoby na wyciszenie domu

0

O dobre wyciszenie domu najlepiej zadbać już na etapie jego budowy. Akustykę wnętrza poprawić można jednak w każdym momencie. Przyda się do tego korek do wyciszania ścian oraz podłóg. Przedstawiamy trzy korkowe sposoby, które korzystnie wpłyną na komfort w domu.

1. Korek ekspandowany — czy korek wygłusza ściany?

Korek ekspandowany to materiał o doskonałych parametrach izolacyjnych, który stanowi funkcjonalną alternatywę dla wełny mineralnej i styropianu. Stosowany jest do izolacji przegród budowlanych, ścian wewnętrznych, podłóg, stropów, a także fasad. W każdym przypadku spodziewać można się dobrej ochrony termicznej, akustycznej oraz antywibracyjnej. Jak wynika z badań, korek ekspandowany zmniejsza hałas nawet o 59 dB. Mimo że wykorzystywany jest przede wszystkim podczas budowy domu, można przykleić go również bezpośrednio do wewnętrznej ściany pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że wyciszenie ścian korkiem, żeby przynieść pożądany efekt, powinno być przeprowadzone w miejscu źródła hałasu. Oznacza to, że jeżeli zależy nam na tym, żeby nie słyszeć muzyki, które dochodzi z mieszkania sąsiadów, to właśni oni muszą obłożyć swoją ścianę materiałem izolacyjnym. Wygłuszenie ścian korkiem we własnym mieszkaniu pozwala uzyskać natomiast inny pozytywny efekt, czyli zatrzymać osobiste rozmowy i inne dźwięki we własnych czterech ścianach.

Korek ekspandowany

2. Korkowe podłogi

O wyciszenie domu należy zadbać już w czasie jego budowy. Jest jednak kilka sposobów na odgrodzenie się od niechcianych dźwięków, a przede wszystkim polepszenie akustyki pomieszczeń w istniejących budynkach. Do takich należy zamontowanie podłóg korkowych oraz korkowych podkładów pod panele. Korek użyty zamiast zwykłej pianki świetnie tłumi dźwięki uderzeniowe oraz powietrzne, dzięki czemu zapewnia komfort akustyczny na wysokim poziomie. Bardzo dobrze wyrównuje również drobne niedoskonałości podłoża pod instalowaną podłogą, a także zapewnia wibroizolację. Podobne efekty uzyskać można, decydując się na korkowe panele lub klejone płytki. Podłoga korkowa zmniejsza odgłosy kroków, a także redukuje ilość dźwięków przenikających pomiędzy kondygnacjami. Sprawdzi się również do wyciszenia pokoju dziecięcego.

Parkiet korkowy

3. Panel akustyczny z korka

Korek, ze względu na dobre parametry akustyczne, to świetny materiał do stworzenia rozpraszającego dźwięki panelu akustycznego. Dyfuzory Schrödera, które odbijają dźwięki w kontrolowany sposób, używane są do poprawy akustyki w filharmoniach i salach koncertowych. Dzięki obliczeniom matematycznym panele dopasować można do konkretnego pomieszczenia i osobistych potrzeb, przez co dobrze sprawdzą się również w domowym zaciszu. Co ważne, panel akustyczny z korka można zrobić samodzielnie. Kluczowe jest wykorzystanie różnej długości korkowych zatyczek do butelek. Tego typu dyfuzor Schrödera nie tylko dobrze rozprasza dźwięki, ale również efektownie się prezentuje. Interesujący rezultat można uzyskać również, wyciszając ścianę korkiem. Tapeta lub panele 3D wykonane z naturalnego materiału dobrze rozpraszają i pochłaniają fale dźwiękowe.

Korkowe panele 3D

Im ciszej, tym lepiej?

Okazuje się, że niekoniecznie im ciszej, tym przyjemniej. Uzyskanie komfortu akustycznego nie oznacza maksymalnego wyciszenia mieszkania. Brak echa i jakikolwiek dźwięków może być podobnie niekomfortowe jak nadmiar hałasu. Optymalny poziom dźwięków w pomieszczeniach powinien wynosić 15-20 decybeli. Absolutna cisza może powodować nieprzyjemne skutki, takie jak dezorientacja w przestrzeni lub utrata równowagi. Adaptacja akustyczna, czyli rozpraszanie dźwięków za pomocą dyfuzorów, a także okładanie ścian i podłóg korkiem, który pochłania i rozprasza pogłos, powinna być dopasowana do typu pomieszczenia. Zastosowania innych środków wymaga domowe studio muzyczne, w którym konieczne może być również wyciszenie sufitu korkiem, a innego salon. Istotne jest więc dopasowanie odpowiedniej ilości i grubości materiałów do efektów, jakie chcemy uzyskać. Warto pamiętać o tym, dbając o komfort w domach i biurach.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium