3 sposoby na eko dom z korkiem

0

Ekologia ma coraz większe znaczenie przy budowie domu. Tym bardziej że użycie rozwiązań przyjaznych środowisku oznacza najczęściej mniejsze zużycie energii, co stanowi korzyść zarówno dla natury, jak i posiadacza nieruchomości. Niezależnie od tego, czy budujesz dom pasywny, czy po prostu zamierzasz ograniczyć koszty jego eksploatacji, w każdym przypadku świetnie sprawdzi się naturalny korek. To doskonały izolator, który ułatwi utrzymanie we wnętrzach stałej, komfortowej dla domowników temperatury. „Zielony”, ekologiczny materiał świetnie wpłynie również na akustykę domu.

1. Płyty z korka ekspandowanego jako izolacja

Zmniejszenie zużycia energii możliwe jest za pomocą odpowiedniej izolacji. W tym przypadku warto postawić na ekspandowany korek, który zapewnia zarówno ochroną termiczną, jak i antywibracyjną oraz akustyczną. Korek ekspandowany stosowany jest najczęściej jako izolacja przegród budowlanych i przy tworzeniu lekkich konstrukcji. W tych przypadkach świetnie zastępują inne materiały, takie jak wełna mineralna lub styropian. Przewodność cieplna płyt z korka ekspandowanego wynosi 0,037 W/mK. Doskonale chronią również przed hałasem. Materiał jest odporny na działanie wilgoci i szkodników. Zachowuje swoje właściwości przez kilkadziesiąt lat. Jest trudnopalny, co oznacza, że w razie pożaru nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia. Nie wydziela również żadnych szkodliwych gazów. Uniwersalność korka ekspandowanego sprawia, że często stosowany jest do izolacji dachów i tarasów, a także ogrodów na budynkach.

Płyty korkwoe ekspandowane

2. Korkowy granulat do izolacji trudno dostępnych miejscach

Szczególnym rodzajem korka ekspandowanego jest granulat, czyli ekspanda w formie rozdrobnionej. Tego typu kruszywo zachowuje wszystkie zalety korka ekspandowanego w płytach – zapewnia doskonałą izolację termiczną, akustyczną i wibracyjną. Dzięki sypkiej formie dociera do trudno dostępnych miejsc. Z tego względu świetnie nadaje się do izolacji jastrychów, ubytków, systemów podłogowych, poddaszy lub szpar między sufitem a podłogą wyższego piętra. Granulat z korka ekspandowanego jest odporny na działanie pleśni i wilgoci. Podobnie jak panele, należy do materiałów trudnopalnych. Co ważne w momencie budowy domu ekologicznego, korek ekspandowany jest biodegradowalny i w całości nadaje się do recyklingu. Dzięki temu izolacja budynku jest nie tylko funkcjonalna, ale również przyjazna naturze.

Granulat korkowy ekspandowany

3. Korkowe podkłady pod podłogę

Przy budowie ciepłego i ekologicznego domu należy zadbać również o to, aby ciepło nie „uciekało” przez podłogę. W tym przypadku także przyda się korek. Korkowy podkład nadaje się pod różnego typu podłogi, także pod popularne panele. Korkowe podkłady charakteryzuje maksymalnie niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i akustycznego. Ponadto korek jest odporny na wilgoć. To, co wyróżnia go spośród innych materiałów podkładowych, to stabilność wymiarowa, której nie zmienia nawet nacisk na podłogę, spowodowany przez meble. Mata korkowa należy do materiałów trwałych, co gwarantuje długotrwałą żywotność podłogi. Dużą funkcjonalnością wyróżnia się również połączenie granulatu korkowego i gumy. Gumokorek, bo nim mowa, jest podkładem uniwersalnym i może być stosowany pod różnego typu podłogi, zarówno pływające, jak i klejone. Dzięki dużej wytrzymałości nadaje się również pod nawierzchnie w salach sportowych.

Korkowe podkłady pod podłogi

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium