5 nietypowych wyrobów z korka

0

Wyroby z korka to nie tylko popularne zatyczki do butelek i podkładki pod naczynia. Z naturalnego materiału wykonywane są również wanny, namioty i meble.

Wyroby z korka dla dzieci

Któż z nas bawił się w dzieciństwie korkowymi zabawkami? Z pewnością niewiele osób miało taką przyjemność. Mimo że drewniane zabawki są znane i lubiane przez dzieci oraz rodziców od wielu lat, wyroby korkowe dla najmłodszych nadal zaliczyć można do nietypowych. A szkoda! Naturalny korek to ciekawa alternatywa nie tylko dla drewna, ale przede wszystkim dla nieprzyjaznego dla zdrowia i środowiska plastiku, który otacza dzieci od najmłodszych lat. Na szczęście obecnie zamienić można go na akcesoria z naturalnego korka, który jest bezpieczny, miły i miękki w dotyku, a przy tym wytrzymały. Ciekawym wyrobem z korka są np. klocki kompatybilne z Lego DUPLO. Naturalny materiał coraz częściej wykorzystywany jest również jako podłoże na placach zabaw.

Korkowe klocki

Wegańska skóra i wyroby z korka dla zwierząt

Z wyrobów korkowych korzystać mogą również właściciele zwierząt i ich pupile. Z naturalnego korka wykonywane są np. podstawki na miski. Do nietypowych zastosowań naturalnego korka należą również pasy bezpieczeństwa dla psów, stosowane podczas jazdy samochodem. Wykonane są najczęściej z korkowej tkaniny, nazywanej często wegańską skórą. Materiał jest wytrzymały, odporny na zabrudzenia oraz łatwy do czyszczenia, przez co stosowany jest również do produkcji smyczy oraz szelek.

Sama tkanina korkowa służy także do wielu innych wyrobów. W ofercie sklepów i projektantów, dla których duże znaczenie ma ekologiczne i zrównoważone podejście do mody, znaleźć można torby, naszyjniki, buty, a nawet kurtki i spódnice, wykonane z naturalnego korka.

Zatyczki korkowe

Dyfuzor Schroeder z korka

Nietypowe wyroby korkowe wykonać można również samodzielnie. Z zatyczek do butelek zrobić można np. dyfuzor Schroedera. To panel akustyczny służący do rozpraszania dźwięków w pomieszczeniach. Stosowany jest najczęściej w salach koncertowych oraz filharmoniach. Jeżeli zależy nam na poprawieniu akustyki wnętrza, warto zamontować go również we własnych czterech kątach. Tym bardziej że izolator akustyczny, jakim jest naturalny korek, sprawdza się w tej roli bardzo dobrze. Kluczowe do stworzenia dyfuzora Schroedera jest wykorzystanie korków do butelek o różnych długościach i w odpowiednim rozstawie. Tego typu panel, oprócz rozpraszania dźwięków, będzie stanowić również oryginalną dekorację wnętrza.

Korkowe zaproszenia i pamiątki ślubne

Nie da się ukryć, że ślub stanowi jeden z ważniejszych z dni w życiu większości par. Z tego powodu na pierwszy plan wysuwa się często oprawa uroczystości, która podkreśla wyjątkowość przeżywanych chwil. Warto rozpocząć już w momencie anonsowania wydarzenia, czyli zapraszania gości. Naturalny korek w postaci drobnoziarnistych płyt, podatnych na druk, to świetny nośnik pozytywnych wiadomości. Korzystając z możliwości, jakie daje grawerowanie na korku naturalnym, wykonać można również zawieszki na butelki. Precyzyjne wycinanie za pomocą lasera otwiera przed młodą parą kolejne możliwości aranżacyjne. Monogram lub hasło wycięte z korkowej płyty to świetny pomysł na topper do ślubnego tortu. Czas na koniec uroczystości. W podziękowaniu za dobrą zabawę warto wręczyć gościom pamiątki. Jakie? Najlepiej korkowe! Połączenie naturalnego materiału z drukiem pozwala wyczarować niepowtarzalne, personalizowane drobiazgi, takie jak korkowe pocztówki lub obrazy. Co więcej, korkowe płyty odznaczają się wieloletnią trwałość wytrzymałością, którą trudno porównywać z klasycznym papierem.

 

Wyroby z naturalnego korka w sztuce i designie

Na koniec czas na odrobinę sztuki. Korek naturalny sprawdza się nie tylko do realizacji wyrobów użytkowych, ale może być również nośnikiem artystycznych idei. Jako taki posłużył artyście Ai Weiwei do stworzenia rzeźby Brainless Figure in Cork, autoportretu twórcy, w całości wykonanego z korka za pomocą maszyny CNC oraz ręcznego wykończenia.

Naturalny korek pobudza również wyobraźnię projektantów. Twórcą, który w swoich pracach często sięga po ten niezwykły materiał jest Daniel Michalik, który z surowca projektuje krzesła, fotele i dekoracyjne dodatki, takie jak świeczniki. Obok szerokiego wyboru mebli, naturalny korek wykorzystywany jest coraz częściej do mniej typowych projektów. Do takich należy np. korkowa wanna. Inny nietypowy korkowy wyrób to namiot, który podczas biwakowania pozwala w pełni poczuć bliskość przyrody, czyli zrealizować cel, który najczęściej wiąże się ze spaniem pod gołymi niebem.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium