Czym czyścić korek podłogowy i ścienny?

2

Aby zachować jego właściwości i móc korzystać w pełni z zalet, jakie daje posiadanie korkowych powierzchni we wnętrzach, warto go regularnie czyścić, a co pewien czas konserwować i zabezpieczać. Jakie środki będę odpowiednie w tym celu?

Korek: jak myć na co dzień?

W sytuacji, gdy korek na ścianie lub podłodze nie ma większych zabrudzeń czy plam, wystarczy przecierać go delikatnym środkiem pielęgnacyjnym. Oczywiście w przypadku podłogi, po której się chodzi, może istnieć konieczność częstszego czyszczenia. Stosując dany specyfik, warto stosować się do zaleceń, podanych przez producenta na opakowaniu. Chodzi tutaj głównie o stopień rozcieńczenia detergentu. Przykładowo, dostępny w Korkowy.pl środek pielęgnacyjny Wicanders Soft Cleaner (https://korkowy.pl/srodek-pielegnacyjny-soft-cleaner-do-codziennego-mycia-podlogi-korkowej.html) należy stosować w ilości 50 do 100 ml na 10 l wody, czyli w dość sporym rozcieńczeniu. Poprawne rozcieńczenie nie tylko zabezpieczy korkową podłogę, ale i zapewni sporą wydajność specyfiku.

Szlifierka – na większe zabrudzenia

Przy bardziej uporczywych, ciężkich do zmycia plamach, korkową powierzchnię można wyczyścić za pomocą mocniejszego środka w połączeniu ze szlifierką, wyposażoną we właściwy pad. W przypadku braku szlifierki sprawdzi się również ostrzejsza gąbka. Trzeba przy tym pamiętać, aby na bieżąco usuwać brud, który rozpuszcza się pod wpływem takiego działania. Zapobiegnie to jego zasychaniu i ponownemu brudzeniu powierzchni korka. Na koniec wyczyszczoną podłogę należy przetrzeć wodą. Stosując tę metodę, trzeba wziąć pod uwagę wskazówki producenta, dotyczące rozcieńczania stosowanego detergentu. Aby nie uszkodzić powierzchni podłogi korkowej, nie można stosować produktów o zbyt dużym stężeniu. Warto trzymać się proporcji, podanych na opakowaniu.

Pielęgnacja powierzchni korkowych

Panele lub płyty korkowe, umieszczone na podłodze albo ścianie, często pokryte są zabezpieczającą powłoką. Dzięki temu ich czyszczenie jest dużo łatwiejsze, gdyż kurz nie osadza się zbytnio na ich powierzchni. Co pewien czas warto jednak sięgnąć po środek, służący do okresowej pielęgnacji podłóg. Jaki? Dobrze jest zasięgnąć rady u producenta danego typu paneli lub zapytać w miejscu, w którym dokonało się zakupu materiału korkowego. W naszym sklepie mamy m.in. produkt marki Wicanders do pielęgnacji korkowej podłogi (https://korkowy.pl/srodek-pielegnacyjny-power-polish-do-pielegnacji-podlog-korkowych.html), którym można również czyścić powierzchnie z innych materiałów, takich jak skóra lub winyl. Po jego rozprowadzeniu należy odczekać około pół godziny, zanim zacznie się ponownie stąpać po podłodze.

Konserwacja podłogi lub ściany korkowej

Przy większych zabiegach konserwacyjnych przyda się wiedza na temat tego, jaką warstwą pokryty jest dany typ korka. W zależności od tego, czy jest to lakier, czy powłoka olejowa, stosuje się odpowiednie środki. Brak wiedzy może skutkować takimi uszkodzeniami powierzchni korkowej, które trudno będzie później usunąć. Dlatego też decydując się na panele korkowe na ścianę lub podłogę, warto już przy zakupie dopytać o sposoby czyszczenia i konserwacji. Zazwyczaj nie jet to zbyt skomplikowany i wymagający proces, więc spokojnie można go przeprowadzić samemu. Dobrze pielęgnowana i zabezpieczona podłoga z korka lub zadbane, estetyczne panele ścienne to wizytówka domu. Dodatkowo dbałość o takie powierzchnie sprawi, że na długi czas zachowają one swoje wyjątkowe właściwości użytkowe, m.in. izolacyjne. Niektóre zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, co zapobiegnie ich zaschnięciu i dalszym problemom z ich usunięciem. Zapraszamy do Korkowy.pl! Nie tylko pomożemy w wyborze najlepszego typu korka na domowe ściany czy podłogi, lecz także doradzimy w kwestii jego czyszczenia i konserwacji, dobierając do tego odpowiednie środki. Dzięki temu korkowa powierzchnia przez lata będzie wyglądać jak nowa!

Komentarze do wpisu (2)

3 lutego 2024

Na ścianie w korytarzu i na klatce schodowej posiadam polakierowany korek wiele lat. Teraz chciałabym pomalować korytarz na jaśniejszy kolor. Proszę o radę ,w jaki sposób usunąć lakier z korka?

9 lutego 2024

Dzień dobry Pani Mieczysławo, z naszych testów wynika, że korek ścienny dekoracyjny można malować zwykłą farbą ścienną bez konieczności usuwania warstwy lakieru z powierzchni płytek. Konieczne natomiast jest przeczyszczenie powierzchni korka w celu usunięcia zabrudzeń i ewentualne zrobienie próby w jakimś mało widocznym miejscu. Pozdrawiam

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium