Czym malować korek ścienny?

0

Odcień naturalnego korka ma dużo uroku. Z okładziny ściennej nie trzeba rezygnować jednak również wtedy, kiedy zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza intensywnych kolorów. Korek ścienny można malować za pomocą różnego typu farb i lakierów. Przy wyborze odpowiedniego należy wziąć pod uwagę przeznaczenie powierzchni do obróbki oraz rezultat, jaki chcemy uzyskać.

Czy korek można malować?

Na pytanie, czy korek można malować, odpowiedź jest tylko jedna: tak! I to za pomocą różnego typu farb, które pozwalają uzyskać różnorodne efekty. Malowanie korka to dobry sposób na odnowienie wnętrza i tablicy korkowej. Oprócz tego, na bazie gadżetów korkowych, takich jak podkładki, stworzyć można całkowicie personalizowane dodatki i ozdoby do wnętrz. Wystarczy odrobina kreatywności, wodoodporne markery lub farby akrylowe oraz linijka, aby wyczarować na podstawkach różnorodne wzory. Ciekawą opcją jest użycie własnoręcznie robionych stempli, takich jak ołówek z gumką lub korek od wina, która może posłużyć do uzyskania wzoru w kropki. Równie łatwe i przyjemne jest malowanie tablicy korkowej. Na początku najlepiej zakleić ramę taśmą malarską, a następnie, za pomocą wałka, pokryć powierzchnie korkową farbą w wybranym kolorze. Pomalować można również drewniane obramowanie, uprzednio zeszlifowane papierem ściernym.

Tablice korkowe

Czym malować korek ścienny?

Najlepsza farba do malowania korka na ścianie to farba na bazie wody. Polecamy barwniki lateksowe i akrylowe. Oprócz tego korek można pokryć farbą kredową oraz lakierem. Malowanie korka na ścianie należy rozpocząć od jego wyczyszczenia. Do otłuszczenia powierzchni korkowej najlepsze są specjalne środki do czyszczenia korka. Kolejny krok zależy od tego, czy ścienna okładzina jest pokryta lakierem. Jeśli tak, należy ją lekko przeszlifować. Samo malowanie rozpocznij od nałożenia farby podkładowej. Korek należy do powierzchni chłonnych, z tego powodu zawsze polecamy nakładanie dwóch warstw farby. Oprócz tego nieobrobiony korek zawiera taniny, które w bezpośrednim kontakcie z barwnikiem mogą zmieniać jej kolor. Po wyschnięciu gruntu należy nałożyć kolejną warstwę farby. Najgładszy efekt uzyskasz, malując korek wałkiem. Warto pamiętać o precyzji i równomiernym nakładaniu farby, w przeciwnym razie powstać mogą nieestetyczne plamy. Każdą warstwę, po wyschnięciu i przed nałożeniem kolejnej, warto również lekko przeszlifować.

Malowanie korka

Lakierowanie i malowanie korka ściennego oraz podłogowego

Oprócz farb lateksowych oraz akrylowych, do malowania korka użyć można również farby kredowej. W takim wypadku pierwszą, podkładową warstwę najlepiej nanieść pędzlem, a kolejną wałkiem. W zależności od oczekiwanego krycia, korek najlepiej pokryć dwiema lub trzema warstwami farby kredowej. Dwukrotne pomalowanie powierzchni korkowe farbą akrylową, lateksową lub kredową pozwala zachować oryginalną fakturę korka. Podobny efekt uzyskać można również, używając farby w sprayu. Możliwe jest również zlikwidowanie naturalnej porowatości korka, stosując jako podkład pod farbę politurę szelakową. Alternatywa do farby to lakier, który zwiększa odporność korka na zabrudzenia. Z tego względu najbardziej polecany jest do podłóg korkowych. Najlepiej stosować poliuretanowy lakier na bazie wody. Lakierowana powierzchnia jest dość twarda i chroni podłogę korkową przed zużyciem, wilgocią i brudem. Jeżeli korek podłogowy lub ścienny był uprzednio lakierowany, poprzednią warstwę należy delikatnie zeszlifować, tak, aby następna dobrze do niej przylegała.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl