Czyszczenie korka - o czym należy pamiętać przy pielęgnacji powierzchni korkowych?

0

Być może właśnie zamontowałeś panele korkowe na ścianie i nie wiesz, jak przebiega czyszczenie korka. A może dopiero zastanawiasz się nad wyborem podłogi korkowej, ale mycie korka wydaje się zbyt kłopotliwe? Z tekstu dowiesz się, czym i jak wyczyścić korek, aby przez wiele lat prezentował się równie dobrze, jak w momencie montażu. Przekonasz się, że to bardzo proste.

Mycie korka podłogowego

Mycie korka podłogowego nie należy do zadań skomplikowanych i nie wymaga korzystania ze specjalistycznych urządzeń. Korkowe podłogi można odkurzać przy pomocy odkurzacza. Korek nie pochłania wilgoci, z tego względu do czyszczenia paneli i parkietu bez obaw używać można wody. Najlepiej z dodatkiem delikatnego detergentu. Najlepszy wybór to specjalistyczne produkty do czyszczenia korka, które posiadają neutralne, bezpieczne dla powierzchni PH. Do okresowej pielęgnacji podłóg korkowych i korka ściennego polecamy preparat Cleaner. To ekologiczny detergent dedykowany do podłóg korkowych, który stosować można do regularnego czyszczenia. Do mycia podłóg korkowych najlepiej sprawdzają się płaskie mopy, które pozwalają na rozprowadzenie preparatu z odpowiednią ilością wody. W przypadku podłóg korkowych lakierowanych warto zdecydować się na środek, który tworzy na podłodze dodatkową warstwę ochronną, zapobiegającą ścieraniu i powstaniu śladów eksploatacji.

 Cleaner do powierzchni korkowych

Jak czyścić korek mocno zabrudzony? Czym wyczyścić korek na ścianie?

Czyszczenie korka ściennego nie wymaga najczęściej użycia detergentów. Produkty z kory dębu korkowego nie przyciągają kurzu i wystarczy odkurzyć ścianę, używając niewielkiej ilości wody. W celu impregnacji oraz podkreślenia naturalnego koloru korek ścienny dwa razy w roku warto pokryć woskiem pszczelim. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lub kontakt z wodą, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie korka lakierowanego. Czym wyczyścić korek podłogowy, jeżeli jest silnie ubrudzony? Do mycia silnych zabrudzeń przeznaczone są specjalne preparaty, takie jak CareRemover. Detergent pozwala na usunięcie uporczywych zabrudzeń i warstw ochronnych wcześniej zastosowanych środków pielęgnacyjnych. Podczas mycia korka należy pamiętać o usunięciu nadmiaru wody z posadzki lub ściany. Zapobiegnie to zalaniu i wybrzuszeniu okładziny.

CareRemover

Odnowienie korka na podłodze

Jak odnowić korek na podłodze? Aby wydłużyć żywotność korkowego wykończenia, warto pamiętać o okresowym stosowaniu specjalistycznych preparatów. Ich zadaniem jest stworzenie na powierzchni dodatkowej warstwy, chroniącej korek przed powstaniem zadrapań i innych defektów, będących najczęściej efektem codziennego użytkowania. Do okresowej konserwacji korka nada się preparat FloorCare lub KorkCare. Po kilkudziesięciu latach podłoga z lakierowanego korka może wymagać całkowitego odświeżenia. Ponowne lakierowanie parkietu należy rozpocząć od usunięcia starej warstwy lakieru lub impregnatu, ręcznie lub za pomocą szlifierki. Następnie podłogę należy pokryć dwoma warstwami lakieru, zgodnie z zaleceniami producenta wybranego preparatu. Może zdarzyć się również, że część podłogi ulegnie zniszczeniu. Jeżeli defekty są duże i ich renowacja nie przynosi efektu, możliwe jest wymienienie fragmentu korkowej posadzki. Jak widać, zarówno mycie korka, jak i jak i jego impregnacja nie należą do zadań trudnych. Niewielkie, regularne zabiegi pielęgnacyjne wystarczą, aby korek na podłodze i ścianie przez długi czas zachował pełen uroku wygląd.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium