Dlaczego korek ekspandowany to idealny materiał izolacyjny?

0

Najlepsza izolacja domu? Korek ekspandowany. To naturalny materiał, który zapewnia bardzo dobrą ochronę akustyczną, termiczną i antywibracyjną, a do tego jest bezpieczny. Dowiedz się, gdzie i jak go zastosować, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Co wziąć pod uwagę wybierając izolację do domu?

Podczas myślenia o izolacji najczęściej brana jest pod uwagę ochrona termiczna. Nie można zapomnieć jednak również o innych szkodliwych wpływach środowiska, takich jak wilgoć i hałas. Nadmiar wody w powietrzu to przyczyna powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni oraz grzybów. Wilgoć zmniejsza także komfort cieplny i wytrzymałość mechaniczną materiałów budowlanych. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednią wentylację i wybór materiałów, które pod jej wpływem nie zmieniają swoich właściwości izolacyjnych. Do takich należy korek ekspandowany, który umożliwia uzyskanie w pomieszczeniach komfortu termicznego. Dodatkowo przepuszcza parę wodną i jest odporny na działanie pleśni oraz grzybów. O sile naturalnej izolacji świadczą również doskonałe właściwości akustyczne i antywibracyjne.

Dekoracyjna fasada z korka ekspandowanego

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Nie każdy wie, że niektóre materiały stosowane do budowy i wykończenia wnętrz mogą zanieczyszczać powietrze w domu. Stosowane spoiwa, kleje oraz farby emitują lotne związki, które w dużych stężeniach mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie domowników. Z tego powodu, rozważając rodzaj izolacji do zastosowania w nowo wznoszonym budynku, warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ekologiczne, w tym zachowanie materiału podczas pożaru. W przypadku ekspandowanego korka izolacyjnego stoi ono na wysokim poziomie. Płyty nie zawierają substancji chemicznych. Całkowicie ekologiczny jest również ich proces produkcji. Ponadto korek ekspandowany jest trudnopalny, a pod wpływem ognia, nie emituje szkodliwych związków.

Jak powstają płyty z korka ekspandowanego?

Brak konieczności dodawania chemicznych klejów do płyt z korka ekspandowanego to efekt właściwości kory dębu korkowego. Pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 350 stopni) oraz ciśnienia ziarna korkowe ekspandują, czyli zwiększają swoją objętość. Aglomerat tworzy się dzięki suberynie, naturalnej żywicy, która wydziela się w wyniku działania wysokiej temperatury. Następnie bloki korkowe cięte są na płyty i w takiej postać wykorzystywane do izolacji budynków.

Dekoracyjny korek ekspandowany

Wewnątrz czy na zewnątrz — jak stosować korek ekspandowany?

Korek ekspandowany może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynków. Najczęściej wykorzystuje się go do izolacji przegród budowlanych. Płyty korkowe stosowane są zamiast wełny mineralnej i styropianu, a następnie wykańczane płytą kartonowo – gipsową, gładzią szpachlową lub płytą OSB.

Panele z korka ekspandowanego można zastosować również do wewnętrznej izolacji ścian. W takim wypadku płyty można wykończyć lub pozostawić je bez dodatkowego pokrycia. Korek bez wykończenia, dzięki nieregularnej strukturze, rozprasza dźwięki i likwiduje pogłos w pomieszczeniach.

Korek ekspandowany na ścianę zewnętrzną to płyty o zwiększonej gęstości, dzięki czemu dobrze sprawdzają się jako elewacja. Panele mogą być montowane bezpośrednio na ścianę lub na warstwę izolacyjną, np. z płyt z korka ekspandowanego o grubości 20-30 cm.

Warto wiedzieć, że kolor korka może rozjaśnić się pod wpływem promieni słonecznych, nabierając z czasem ozdobnego wykończenia patyny. Wraz z upływem lat materiał nie traci jednak parametrów technicznych. Jak wskazują przeprowadzone badania, korek ekspandowany przez 45-50 lat zachowuje stabilność wymiarową oraz swoje właściwości.

Płyta korkowa Lamburd

Rodzaje korka ekspandowanego

Podstawowa wersja korka ekspandowanego to panele typu standard, które zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną, termiczną oraz antywibracyjną. Do miejsc, gdzie niezbędne są lepsze parametry, przeznaczony jest korek ekspandowany o zwiększonej gęstości — High Density. Najczęściej stosowany jest do wibroizolacji.

Szczególnym typem korka ekspandowanego jest Lambourde, wzbogacony o system ułatwiający montowanie. Dzięki dodaniu płyt OSB, panele do podłoża można mocować przy użyciu kołków szybkiego montażu. Mechanicznie, za pomocą wkrętów, zamontować można również zewnętrzne pokrycie, czyli płyty gipsowo – kartonowe lub drewno.

Na elewacje przeznaczony jest korek ekspandowany FASADA. Tak samo, jak pozostałe produkty z korka ekspandowanego, jest odporny na starzenie, działanie szkodników oraz wilgoci, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się jako zewnętrzna okładzina.

Inna opcja to dekoracyjny korek ekspandowany, czyli panele z ozdobną strukturą, uzyskaną metodą frezowania. Na ciekawy wizualnie efekt składa się przestrzenna faktura i gra świateł, która się dzięki niej tworzy.

Korek ekspandowany

Jakiej grubości korek ekspandowany wybrać?

Grubość korka ekspandowanego do izolacji powinna wynosić minimum 20-30 mm. Optymalna tęgość to natomiast 30-40 mm. W przypadku korka Lambourde rekomendowana grubość wynosi kolejno 40 mm i 50 mm. Warto pamiętać, że im grubszy korek, tym lepsze efekty można uzyskać.

Czy korek ekspandowany można malować?

Po wybraniu i montażu płyt z korka ekspandowanego przychodzi czas na ich wykończenie. Jak zostało wspomniane wcześniej, aby uzyskać efekt gładkich ścian, panele najlepiej pokryć gładzią szpachlową, płytą kartonowo-gipsową lub OSB. Tak wykończona powierzchnia jest gotowa na malowanie, tapetowanie lub nałożenie innego typu okładziny. Płyty z korka ekspandowanego można również malować. Należy wziąć jednak pod uwagę, że ze względu na ciemny kolor oraz strukturę korka, uzyskanie jednolitej, kryjącej warstwy jest raczej niemożliwe. Dotyczy to szczególnie jasnych i białych farb. W takim przypadku spodziewać można się przebijania ciemnego koloru.

Bezpośrednio na płyty ekspandowane można przykleić korek dekoracyjny. Inna opcja to pozostawienie ich zupełnie bez wykończenia. Z pewnością zapewni to ciekawy efekt dekoracyjny, a przy tym zlikwiduje echo w pomieszczeniu.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium