Do czego służy korek akustyczny?

0

Wykorzystanie go jako boazerii czy tapety na ściany, na podłogi – w formie paneli lub płytek czy na suficie nie jest przypadkowe. Poza walorami estetycznymi skutecznie pochłania również dźwięki.  

Jak powstaje korek akustyczny?

W pierwszej kolejności ziarno korkowe zamyka się w metalowych formach o kształcie prostopadłościanu i poddaje się je działaniu wysokich temperatur ok. 350 stopni C przy użyciu przegrzanej pary wodnej. Pod wpływem wysokiej temperatury następuje proces ekspandowania, podczas którego ziarno pęcznieje i zwiększa objętość. Innym efektem tego jest wydzielanie się żywicy korkowej. To suberyna, która w naturalny sposób skleja ze sobą ziarna. Proces spęcznienia kończy się w momencie, kiedy forma zostaje już całkowicie wypełniona nowym materiałem. Następnie korek stygnie i poddawany jest stabilizacji. Na koniec bloki czarnego aglomeratu są cięte na płyty o różnej grubości i wielkości.  

 

Koniec problemu z głośnym i uciążliwym sąsiadem!

Akustyczny korek potrafi tłumić dźwięki różnego pochodzenia – zarówno uderzeniowe, jak i powietrzne. Skutecznie tłumi hałas zarówno we wnętrzu mieszkania, jak i te, które dobiega np. z innych kondygnacji. Przyjmuje się, że ścienny, który ma 3 mm, potrafi wytłumić hałas sięgający 18 dB. Doskonała izolacja akustyczna korka to świetne rozwiązanie, gdy masz problem z hałaśliwym czy uciążliwym sąsiadem. Wystarczy go tylko zamontować bezpośrednio do ściany lub sufitu jako warstwę dźwiękochłonną. W ten sposób wyeliminujesz dźwięki powietrzne dochodzące zza ściany. Wystarczy zastosować korek nawet o grubości 20-25 mm. Będzie to możliwe dzięki temu, że ma on nieregularną strukturę,  skutecznie rozpraszającą dźwięk. Dodatkowo likwiduje efekt echa i zwiększa komfort akustyczny.

Jeżeli uznasz, że ten materiał nie ma wystarczających walorów estetycznych, wówczas jego powierzchnię możesz wyłożyć korkiem technicznym lub dekoracyjnym. Gdy natomiast ściana jest stosunkowo cienka i dochodzący hałas bardzo Ci przeszkadza, możesz zastosować lekką konstrukcję zbudowaną z 30-40 mm płyty korkowej ekspandowanej, za którą znaleźć się musi przestrzeń na powietrze lub wełnę mineralną, a za nią - płyta kartonowo-gipsowa lub OSB.  

Korek akustyczny – doskonały izolator termiczny

To jego kolejne zastosowanie. Korek jest świetnym izolatorem ciepła o wysokiej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że latem zapobiega przegrzaniu wnętrz, a zimą – ich wyziębianiu. Sprawdza się jako ocieplenie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Korek akustyczny umieszcza się ponadto na tarasach, dachach płaskich i spadzistych. Tworzy się w ten sposób również barierę dźwiękową. Ze względu na swoją elastyczność materiał używa się do wypełniania szczelin i przerw dylatacyjnych. Przydaje się w termoizolacji rurociągów i jako izolacja cieplna pomieszczeń i komór chłodniczych. Korek wykorzystuje się także jako materiał dekoracyjny terrariów i vivariów. Stanowi izolację wibracyjną maszyn i urządzeń. Ponadto może występować jako łącznik z innymi materiałami np. aluminium, metal, sklejka.  

Jakie jeszcze zalety ma korek akustyczny?

Poza tym, że jest świetnym izolatorem dla dźwięków różnego pochodzenia, korek akustyczny cechuje jeszcze wiele innych zalet:

  • przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wibracji na danej powierzchni,
  • jest przepuszczalny dla pary wodnej – w pomieszczeniach nie dochodzi do efektu  szklarniowego,
  • emituje bardzo niski poziom lotnych zanieczyszczeń – zapewnia wysoką jakość powietrza,
  • nie uwalnia toksyn,
  • ma świetne właściwości mechaniczne – jest odporny na kompresję oraz bardzo duże wahania temperatury (w zakresie – 180ºC do + 120ºC),
  • jest odporny na działanie gryzoni i owadów,
  • materiał wielokrotnego wykorzystania – z racji tego, że jest naturalny, w 100% podlega recyclingowi i można go ponownie użyć.

Ze względu na doskonałe właściwości techniczne fizyczne i mechaniczne korek akustyczny nadaje się do wieloletniego użytkowania, sięgającego nawet 40-50 lat.  

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium