Do czego służy korek ekspandowany?

0

Być może zastanawiasz się, czym wyróżnia się ten rodzaj korkowego materiału i do jakich celów się go stosuje. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci to tworzywo i wyjaśnić, gdzie ono się przydaje. Sprawdź – może i Ty stwierdzisz, że to coś zdecydowanie dla Ciebie!

Izolacja z korka, czyli komfort w czterech ścianach

Ten typ korka powstaje pod wpływem sporej temperatury. Zachodzi w nim zjawisko podobne jak podczas prażenia ziaren kukurydzy – następuje ekspansja. Korkowe ziarno również zwiększa swoją objętość! Dodatkowo zostaje ono sklejone za pomocą samoczynnie powstającego w tym procesie lepiszcza. Nie trzeba zatem dodawać tutaj żadnego dodatkowego spoiwa!

Akustyka a korek

Niezwykłe właściwości tego tworzywa w postaci ekspandowanej sprawiają, że świetnie sprawdza się ono jako materiał izolacyjny. Taki korek, zamocowany na ścianie albo suficie wytłumia dźwięki, dochodzące od sąsiadów. To zatem dobre rozwiązanie do sypialni albo do domowego gabinetu. W tych bowiem pomieszczeniach cisza jest szczególnie pożądana. Ponadto korek polepsza akustykę we wnętrzu, minimalizując efekt echa.

Ciepły dom korkowy

Izolacja akustyczna to tylko jedna z cech, wyróżniających korek ekspandowany. Wykonane z niego płyty stosuje się też w celu poprawy warunków cieplnych, panujących w pomieszczeniu. Wszystko dzięki niskiej przewodności cieplnej takiego korka. Gdy szczelnie wyłożysz nim ściany, ciepło nie będzie uciekać z mieszkania nawet w mroźne, zimowe dni. A za tym oczywiście idzie oszczędność na ogrzewaniu!

Efekt dekoracyjny? Da się zrobić!

Płyty korkowe, mające ciemnobrązową barwę i nieregularną strukturę, same w sobie mogą być ciekawą ozdobą pomieszczenia. Każdy, kto ceni sobie naturalne rozwiązania, z pewnością doceni ich urok. Są jednak i takie osoby, które wolałyby bardziej symetryczne okładziny. Im proponujemy dekoracyjny korek, otrzymany techniką frezowania. W Korkowy.pl mamy kilka wzorów takich okładzin – m.in. korek o strukturze tabliczki czekolady. Ten produkt wspaniale sprawdzi się nie tylko w domach prywatnych, ale i w wybranych miejscach publicznych. Do czekoladziarni albo kawiarni – jak znalazł! Wolisz jednak inną postać korka? Proszę bardzo! Możesz wybrać motyw:

  • zachodzących na siebie okręgów,
  • łagodniejszej lub wyraźnej fali,
  • kodu kreskowego,
  • kulistych zagłębień,
  • delikatnych poduszeczek.

Wszystkie propozycje dekoracyjnego korka ekspandowanego znajdziesz tutaj. Która z nich najbardziej przypadła Ci do gustu?

Korkowe tworzywo dla miłośników egzotycznych gatunków zwierząt

Jak już wiesz, ten typ korka świetnie nadaje się na ściany w mieszkaniach i biurach. Okazuje się, że jest to także idealny materiał ścienny dla... pupila, mieszkającego w terrarium. Właściciele pająków, jaszczurek czy innych gatunków chętnie kupują taki korek, by aranżować z niego tylną ściankę akwarium. Da się go bezproblemowo poprzycinać do pożądanego rozmiaru i wydrążyć w nim otwory. Dzięki temu zwierzę będzie mogło chować się w wygodnej, zacisznej jamce. Co ważne, korkowe tworzywo jest bezpieczne. Nie ma zatem powodu martwić się o zdrowie zwierzęcia. To przecież całkowicie ekologiczny, organiczny materiał! Pomoże on stworzyć w terrarium warunki zbliżone do tych, panujących w naturalnym środowisku gada lub pająka. Przy odrobinie kreatywności właściciela w akwarium może powstać ciekawa, ozdobna aranżacja z korka. Potrzebny do tego jest odpowiednio ostry nożyk i specjalny silikon. Jednak czego nie robi się dla swojego ulubieńca, prawda? Korek ekspandowany sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra izolacja termiczna bądź akustyczna. Może mieć on postać naturalnych płyt lub specjalnie przygotowanych, dekoracyjnych okładzin. Korzystają z niego również pasjonaci terrarystyki. Cena takiego tworzywa zależy od liczby zamówionych płyt i od ich grubości. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego korka, chętnie pomożemy Ci wybrać właściwy typ. Zapraszamy do naszego sklepu online!

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium