Do czego służy listwa korkowa dylatacyjna?

0

W pokojach dominują parkiety albo panele korkowe, z kolei w kuchni i w łazience często kładzie się tradycyjne płytki. W jaki sposób połączyć ze sobą takie nawierzchnie? Co powinno znaleźć się między nimi? Sprawdź, zanim wykonasz podłogę w swym nowym domu!

Dylatacja: co to i po co jest potrzebna?

Materiały, które tworzą podłogę w mieszkaniu, są niejednolite. W efekcie pojawia się miejsce, w którym np. drewniane panele przechodzą w ceramiczne kafelki. Rzecz w tym, że tworzywa te nie mogą się ze sobą stykać. Należy zostawić pomiędzy nimi szczelinę, zwaną przerwą dylatacyjną. Dlaczego? Niektóre podłogi, np. drewniane, są tak zwanymi podłogami pływającymi. Celem ich wykonywania jest redukcja hałasu (wytłumienie akustyczne). A nawet jeśli nie planuje się tworzyć tego typu nawierzchni, wiele naturalnych materiałów i tak ciągle pracuje. Dzieje się tak pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Szczelne złączenie parkietu z płytkami ceramicznymi sprawiłoby zatem, że drewniane elementy po pewnym czasie mogłyby zacząć się odkształcać i wybrzuszać.

Listwa korkowa: funkcjonalna i estetyczna

Co w takim razie zrobić? Pozostawiona szczelina raczej nie będzie prezentowała się dobrze. Dodatkowo może zbierać się w niej kurz i brud... Czym zatem ją wypełnić? Polecamy listwę dylatacyjną z korka! Produkt ten:

  • pełni funkcję kompensującą – przenosi ewentualne naprężenia, powstające przy pracy podłogi,
  • jest wykonany z naturalnego, ekologicznego materiału,
  • wykazuje się odpornością termiczną,
  • stanowi stylowe, piękne wykończenie parkietu,
  • jest łatwy w obróbce, np. bez problemu można go przyciąć do żądanej długości,
  • dobrze komponuje się z meblami, drewnianymi płytkami i wieloma innymi tworzywami.

Wiele osób, które zakupiło taką listwę, chwali sobie jej praktyczność. Znaczenie ma też fakt, że jest to rozwiązanie w pełni sprzyjające środowisku.

A może korek natryskowy?

Jeszcze innym sposobem na wypełnienie szczeliny dylatacyjnej jest korek w płynie. Ta uszczelniająca, elastyczna masa świetnie wpasuje się w pozostawioną pomiędzy panelami korkowymi/drewnianymi a klasyczną glazurą przerwę. Do jego wtryskiwania można zastosować specjalny pistolet, ale da się to również zrobić ręcznie – bez użycia dodatkowych narzędzi. Jedyny warunek, jaki musi zostać spełniony, to, aby obydwie krawędzie styku z korkiem były suche i odtłuszczone. Zapewni to idealne przyleganie i uszczelnienie. Naniesiona masa w ciągu kilku godzin wyschnie. Ponadto nie trzeba nic więcej z nią robić! Ta mieszanka spoiwa z korkowym granulatem zapewni świetną izolację akustyczną. Nie będą tędy przenikały odgłosy. Dzięki temu tworzywu przerwa dylatacyjna nie będzie także miejscem, przez które ucieka ciepło. Jeśli zatem szukasz sposobu na wykończenia podłóg, rozważ zakup korka natryskowego. A gdy zostanie Ci co nieco tego produktu, możesz nim spokojnie uszczelnić wolne przestrzenie między ramą okienną a ścianą. Przygotowując podłogi w swoim nowym lokum, nie zapomnij o pozostawieniu przerw dylatacyjnych na łączeniu różnych materiałów. Dzięki wypełnieniu ich korkiem Twój parkiet nie ulegnie nieestetycznym odkształceniom i będzie trwały przez wiele lat. Ty natomiast możesz wówczas cieszyć się niezwykłym komfortem korzystania z pracujących, naturalnych materiałów podłogowych.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl