Do czego wykorzystuje się kruszywo korkowe?

0

Od izolacji, druku 3D, wędkarstwa, po działalność twórczą i scenografię. Trudno wymienić wszystkie zastosowania kruszywa korkowego. Ze względu na właściwości naturalnego korka, nawet odpady stanowią użyteczny materiał w przemyśle i innych branżach.

Kruszywo korkowe — niewielki produkt o dużym znaczeniu

Nawet niewielkie drobinki naturalnego odznaczają się użytecznymi właściwościami. Dobre parametry izolacyjne, termo- i dźwiękochłonne, odporność na czynniki mechaniczne i biologiczne, trwałość, duża elastyczność i ściśliwość oraz lekkość to główne, warte wspomnienia atuty. Biorąc pod uwagę szereg wspomnianych zalet, nic dziwnego, że granulat korkowy wykorzystywany jest w przeróżnych dziedzinach, od przemysłowych, po hobbystyczne. Co ważne, wykorzystanie kruszywa pozwala zredukować do minimum ilość odpadów, które wytwarzane są podczas wyrobu zatyczek i innych produktów korkowych. W zakładach wytwórczych granulat korkowy wykorzystywany jest jako surowiec opałowy, dzięki czemu przetwórstwo korka należy do działalności, która bierze pod uwagę nie tylko wymiar ekonomiczny, ale również ekologiczny i społeczny.

Pył korkowy

Pył korkowy

Wędkarstwo, druk 3D, branża odlewnicza, chemiczna i budowlana. Wszystkie, odległe od siebie branże łączy fakt, że wykorzystują pył korkowy, czyli najdrobniejszą frakcję, jaką można uzyskać z kory dębu korkowego. Wędkarze doceniają niską wagę i dobrą pływalność materiału, używając mielony korek do kulek zanętowych na karpie. Lekkość pyłu korkowego ma znaczenie także w budownictwie, gdzie proszek służy do polepszania parametrów mas technicznych. Dodanie go do betonów lekkich, tynków termoizolacyjnych i aglomeratów kompozytowych oznacza większą izolacyjność i wytrzymałość, a zarazem mniejszą wagę materiałów budowlanych.

Drobniejsza frakcja kruszywa korkowego wykorzystywana jest natomiast w druku 3D. Dodanie bardzo drobnego pyłu korkowego do filamentu pozwala uzyskać wyroby, które w strukturze i właściwościach przypominają naturalny korek. Co więcej, elastyczność granulatu zapobiega zniekształcaniu wydruków. Pył korkowy wykorzystywany jest również jako rozdzielacz w odlewaniu form szklanych, gumopodobnych, a także baterii i akumulatorów. Wartą wspomnienia jest również łatwopalność drobno mielonego korka, dzięki której materiał stosowany jest w pirotechnice.

Granulat korkowy

Granulat korkowy – podstawa produktów korkowych

Granulat korkowy to podstawa produkcji wielu wyrobów korkowych: podkładów, wykładzin, podeszew do butów, boazerii, aglomerowanych zatyczek do butelek, uszczelniaczy i uchwytów do wędek. Służy także jako wypełniacz do lotek do badmintona i piłek baseballowych, golfowych oraz krykietowych. Granulat korkowy nadaje się również do użyźniania i napowietrzania gleby. Przydatny jest podczas czyszczenia wycieków olejów. Kruszywo, ze względu na właściwości izolacyjne, pomaga także utrzymać stałą temperaturę w terrariach, dzięki czemu stanowi bardzo dobre podłoże do hodowli zwierząt egzotycznych i ptaszników.

Kruszywem korkowym o specjalnym zastosowaniu jest natomiast granulat wykonany ze zdrewniałej części kory dębu korkowego. Od innych kruszyw różni się gęstością, a co za tym idzie, ciężarem. Tego typu materiał przeznaczony jest do zasypu i zwiększania funkcjonalności sztucznych muraw.

Granulat korkowy do terrarium

Granulat korkowy do działań artystycznych i rękodzieła

Szred korkowy i regranulat to największe dostępne frakcje kruszywa korkowego. Kilkucentymetrowe bryłki korka nadają się do wykorzystania jako ekologiczne wypełniacze puf i foteli.  Niezależnie od wielkości, kruszywo korkowe używane jest się również w mniej konwencjonalnych działaniach. Granulat korkowy jest plastyczny i podatny na malowanie, dzięki czemu nadaje się do realizacji twórczych zadań. Stosowany jest w scenografiach, rękodziele oraz modelarstwie. Drobne kruszywo korkowe bardzo dobrze imituje tłuczeń kolejowy, piasek, żwir, a nawet tereny zielone, przez co używany jest do tworzenia profesjonalnych dioram i makiet. Dodatek granulatu korkowego do farby to również ciekawy i naturalny zarazem sposób na dodanie faktury na obrazie. Oprócz tego świetnie sprawdza się np. przy tworzeniu lalek i dekoracji.

Mimo że przedstawione zostało wiele zastosowań kruszywa korkowego, powyższy tekst nie prezentuje w pełni możliwości, jakie niesie ze sobą kruszywo korkowe. Ze względu na użyteczność, nietoksyczność i naturalne pochodzenie granulat to materiał, z którego warto korzystać.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium