Do it yourself, czyli 3 sposoby na wykorzystanie korka samoprzylepnego

0

Nie każdy jednak chce poświęcać czas na szukanie odpowiedniego kleju i pokrywanie nim kolejnych arkuszy, naklejanych na ścianę... Rozwiązaniem jest wówczas korek samoprzylepny. W jakiej postaci jest dostępny i co można z niego zrobić?

Korek korkowi nierówny

W naszym sklepie mamy bogaty asortyment korka z samoprzylepną warstwą. Jest on sprzedawany w formie płyt lub paneli drobno- i gruboziarnistych, a także średnioziarnistych arkuszy. Nie brakuje tu też barwnych płyt korkowych, idealnych do zaaranżowania w pokoju dziecka (i nie tylko). Dostępne są różne wymiary i grubości oferowanych materiałów. Jak wybierać? Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję ma pełnić korek na ścianie. Czy chodzi o oryginalną dekorację i urozmaicenie wnętrza? A może materiał ten ma również pomóc w izolacji termicznej lub akustycznej? W zależności od celu można wybrać cieńsze lub grubsze panele.

 

Wyciszone cztery ściany

Hałaśliwi sąsiedzi za ścianą? A może ciągle grające radio lub głośno ustawiony telewizor? Jeśli chce się zapewnić sobie ciszę w mieszkaniu, warto postawić na gruboziarniste panele 10 mm (https://korkowy.pl/korek-samoprzylepny-960x650x10mm.html). I choć nawet cieńsze płyty mogą sprawić, że różnica w natężeniu dochodzących dźwięków będzie dostrzegalna, grubsze panele dużo skuteczniej poprawiają właściwości akustyczne mieszkania, m.in. niwelując efekt echa. Dodatkowo nieregularny korek może stanowić ciekawą dekorację wnętrza w stylu rustykalnym, skandynawskim czy też zupełnie innym, ale nadal nawiązującym do natury. Korkowe panele zapewniają izolację termiczną. Dzięki nim można zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń.

Oryginalna, korkowa tablica

Chcesz wygospodarować w domu miejsce na przypominajki dla całej rodziny? A może zastanawiasz się nad praktycznym i ładnym prezentem dla dziecka? Niezastąpiona w tym celu jest tablica korkowa. Można się zastanawiać: co niby ciekawego może być w zwykłej tablicy na pinezki? Okazuje się, że wcale nie musi to być prostokątny arkusz w kolorze naturalnego korka. Oryginalną propozycją, dostępną w sklepie internetowym Korkowy.pl, jest samoprzylepny, kolorowy korek. Oferujemy go w formacie 455 x 610 mm i w kilku pięknych, wyrazistych kolorach. Przykładowo, na błękitnej lub lawendowej ścianie świetnie zaprezentuje się żółty korek samoprzylepny (https://korkowy.pl/zolty-korek-samoprzylepny-5x455x610mm.html). A gdyby tak zrobić kompozycję z kilku kolorowych płyt korkowych? Efekt "wow" murowany!

Prezent z korka? Czemu nie!

Okazuje się, że ten naturalny materiał w wersji samoprzylepnej da się wykorzystać do przygotowania niebanalnych upominków. Idealnie nadają się do tego podatne na wszelką obróbkę (przycinanie, grawerowanie) płyty z korka drobnoziarnistego (https://korkowy.pl/korek-samoprzylepny-drobnoziarnisty-960x650x5mm.html). Można z nich wytworzyć m.in.:

  • dowolnego kształtu podkładki pod kubki, które dzięki samoprzylepnej warstwie da się przytwierdzić do blatu,
  • oryginalne tablice korkowe z grawerem-nagłówkiem (np. "Zdjęcia Asi i Maćka"),
  • ciekawe płytki z wygrawerowanym wzorem (do naklejenia na ścianie),
  • niewielkie, samoprzylepne "wieszaki" korkowe (wystarczy pinezką przypiąć do takiego wieszaka ulubiony naszyjnik czy fotografię z wakacji).

O czym pamiętać, naklejając korek?

Aby móc cieszyć swe oczy najlepszym efektem, warto najpierw przygotować podłoże poprzez jego oczyszczenie z pyłu lub, w wypadku większych powierzchni ściany, zagruntowanie. Zamówiony w chłodniejsze dni korek dobrze jest przetrzymać przez kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej, aby się "zaaklimatyzował" – zapobiegnie to kurczeniu materiału. Ponadto przy łączeniu płyt korkowych należy wygładzić ich krawędzie, aby łączenia były jak najmniej widoczne. Przed przyklejeniem trzeba dobrze przymierzyć i wybrać miejsce, gdyż klej jest dość mocny i niełatwo będzie poprawić krzywo naklejony korek. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że bez większego wysiłku i bez stosowania dodatkowych narzędzi będzie można zainstalować ten naturalny materiał na ścianie.  

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium