Formikarium korkowe to jedno z najbardziej polecanych sztucznych mrowisk. Wypełnienie terrarium korkiem jest komfortowe dla mrówek i pozwala jednocześnie na ich stałą obserwację. Samodzielnie zbudowane formikarium to nie tylko możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale również własna satysfakcja.
Formikarium korkowe duże
Insektarium dla mrówek nie należy z pewnością to najpopularniejszych sposobów ma wykorzystanie korka. Co więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest do tego stosowany. Hodowcy mrówek wiedzą jednak, że korek nadaje się do tego celu znakomicie. To materiał naturalny, które doskonale imituje dzikie środowisko. Mrówki mogą samodzielnie drążyć i pogłębiać korytarze, wraz z tym, jak rozwija się kolonia. Możliwość decydowania o powiększeniu i rozwoju gniazda to jeden z czynników, który zbliża korkowe formikaria do naturalnych warunków życia robotnic. Korek powoli oddaje wilgoć, co korzystnie wpływa na warunki panujące w terrarium. Dzięki temu nie jest konieczne częste zasilanie gniazda wodą. Dużą zaletą gniazda z korka jest również dobra widoczność i możliwość stałej obserwacji mrówek. Z tych względów korek warto wykorzystać w formikarium. Dostępne są gotowe insektaria z korkowym wypełnieniem. Terrarium można zrobić również samodzielnie.
Jak zrobić formikarium korkowe?
Najczęściej kupne gniazda korkowe mają już wydrążone korytarze. Ich liczba i długość powinna być adekwatna do wielkości kolonii. Wraz z jej rozwojem, mrówki samodzielnie decydować będą o ich powiększeniu. Warto wziąć to pod uwagę również przy samodzielnym tworzeniu formikarium. Wielkość samego gniazda, a także liczbę wydrążonych na początku korytarzy, należy dopasować do liczebności posiadanej kolonii. W przeciwnym razie mrówki będą miały kłopot z kontrolą całego terenu. Istnieje również zagrożenie, że nieużywane korytarze posłużą za składowisko odpadów, co z kolei może doprowadzić do powstania pleśni. Jednym ze sposób na zapobiegnięcie rozwojowi grzybów w gnieździe, jest zalanie wodą korka przed umieszczeniem w terrarium i poczekanie, aż rozwinie się i zniknie na nim pleśń. Tak przygotowaną płytkę korkową, z wydrążonymi nożykiem korytarzami, należy umieścić między dwoma szklanymi szybami lub w akwarium. Grubość korka uzależniona jest od gatunku mrówek. Często stosowany są płyty o grubości około 10 mm. Do formikarium nadaje się zarówno korek ekspandowany, jak i standardowy.
Formikarium dla mrówek – korkowe czy ziemne?
Formikarium z wypełnieniem ziemnym nie wymaga wydrążenia początkowych korytarzy. Mrówki od początku do końca mogą kreować swoje gniazdo. Mimo to natychmiastowe wprowadzenie mrówek do stworzonego formikarium nie jest możliwe. Stworzenie stabilnych warunków wymaga więcej czasu niż w przypadku wypełnienia z korka. Trudniejsze jest również doprowadzenie do wyniesienia się mrówek z terrarium ziemnego i ich przeprowadzka do nowego terrarium. Formikarium korkowe pozwala na natychmiastowe wprowadzenie mrówek. Stworzenie strefy sucho-wilgotnej jest łatwe, jednak w przypadku nadmiernego nawodnienia, w korku może pojawić się pleśń. Aby temu zapobiec, należy podlewać optymalną ilością wody, uzależnioną od pory roku i koloru gniazda. Zbyt ciemny kolor korka po podlaniu może oznacza przelanie gniazda i konieczność wydłużenia przerwy przed kolejnym podaniem płynu.