Jak czyścić korek?

0

Tradycyjne, drewniane parkiety coraz częściej ustępują miejsca korkowym podłogom. Podobnie popularne okładziny ścienne są zastępowane przez dekoracyjny korek lub naturalne, korkowe tapety. Dlaczego? Otóż tworzywo to ma cenne właściwości użytkowe i ozdobne.

Podłoga z korka jak nowa: w jaki sposób czyścić?

Aby zapobiec trudnym do usunięcia przybrudzeniom, plamom czy zaciekom, korkową podłogę dobrze jest regularnie przecierać. W naszym sklepie internetowym znajdziesz preparaty, stworzone specjalnie do konserwacji tego naturalnego tworzywa. Do regularnego przecierania podłogi najlepiej sprawdzi się środek pielęgnacyjny FloorCare. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć nim podłoże, stosując płaski mop. My polecamy stosować ten płyn w rozcieńczeniu: w proporcji około 100 ml preparatu na 10 l wody. Sprawa wygląda inaczej, gdy jednak konieczne okaże się wyczyszczenie silnie zabrudzonej podłogi. Tutaj trzeba będzie zapewne sięgnąć po mocniejsze środki. Proponujemy płyn czyszczący CareRemover. Ten preparat nadaje się do lakierowanych powierzchni – w tym właśnie podłóg korkowych. Z jego pomocą można nie tylko pozbyć się uciążliwych zabrudzeń, ale też usunąć dotychczasowe warstwy innych środków do pielęgnacji podłogi. Jak rozcieńczać? To zależy od stopnia zanieczyszczenia powierzchni. Warto tutaj stosować się do wskazań producenta. Podłogę czyści się z użyciem pada mocowanego w szlifierce lub ostrzejszej gąbki.

 

Korek na ścianie: czym usuwać zabrudzenia?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku korkowego tworzywa, zamocowanego na ścianie. Najczęściej ma ono formę:

  • niezbyt grubej tapety,
  • nowoczesnych, uformowanych w określone kształty paneli,
  • naturalnych płyt korkowych,
  • ekologicznej boazerii.

Jak poradzić sobie z czyszczeniem zabrudzeń na takich powierzchniach? Przede wszystkim dobrze jest robić to na bieżąco. Dopóki zanieczyszczenie jest świeże, dużo łatwiej jest je usunąć. Po drugie, wskazane jest stosowanie delikatnych środków – np. rozcieńczonego wodą płynu do naczyń, nanoszonego delikatną gąbką lub ściereczką. Warto jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością wody – zwłaszcza gdy korek nie był zabezpieczany przed jej działaniem. W takim wypadku czyszczone miejsce należy później dobrze wysuszyć. Aby uniknąć mocniejszych uszkodzeń i plam, powinno się zabezpieczyć powierzchnię korka. Nada się do tego naturalny pszczeli wosk. Preparat taki zaimpregnuje korkowe tworzywo, a także podkreśli jego kolor. Ponadto wosk zapobiegnie wnikaniu wody w korek i ochroni go chociażby przez tłustymi plamami.

Korek a zabrudzenia – czy jest on na nie podatny?

Zasadniczo tworzywo, które od nowości jest zabezpieczone ochronną warstwą wosku lub polakierowane, nie jest zbytnio narażone na zanieczyszczenia. W końcu korkowe płyty stosuje się również na fasady budynków, bo właśnie są one odporne na działanie rozmaitych czynników. Na pewno trudniej jest trwale zaplamić lakierowany bądź zaimpregnowany korek niż zwykłą, papierową tapetę czy też tradycyjną farbę ścienną. Przestrzeganie zaleceń producenta pozwoli jak najdłużej cieszyć się idealnymi właściwościami materiału. Warto zatem pamiętać o okresowej pielęgnacji swojej podłogi lub ściany. Dobrze zamocowane, czasowo impregnowane tworzywo potrafi latami służyć, nie tracąc nic ze swych pierwotnych cech – czyli dobrej izolacyjności i nieprzeciętnego wyglądu. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o drobne przedmioty korkowe? Wiele osób używa na co dzień podkładek pod kubki albo zatyczek do butelek... Na podkładkach mogą pojawić się zacieki z płynów takich jak herbata lub kawa. Oprócz umycia warto czasami też zdezynfekować takie przedmioty. Czy używać do tego alkoholu? Niekoniecznie. Zwykle wystarczy po prostu kupiona w aptece woda utleniona. Czyszczenie naturalnego tworzywa korkowego nie jest karkołomnym wyzwaniem. W praktyce często robi się to raczej profilaktycznie. Tak jak w przypadku każdego innego materiału i tu lepiej po prostu nie dopuszczać do większych zabrudzeń. Prawidłowa pielęgnacja korka to gwarancja tego, że jego pożądane cechy zostaną zachowane na naprawdę długi czas.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl