Jak ocieplić dom korkiem?

0

Korkowe podłogi: komfort na co dzień

Zimne stopy to nic przyjemnego. Aby jednak nie trzeba było wsuwać ich w kilka par skarpet i w puchate bambosze, warto ocieplić swoje podłogi. Pierwszy krok to zastosowanie odpowiedniego podkładu. Nawet jeśli nie chcesz mieć całej podłogi z korka, materiał ten może stanowić właśnie tworzywo podkładowe. Współczynnik przewodzenia ciepła dla korka jest niski, co oznacza tyle, że korkowe podłogi są naprawdę ciepłe. My polecamy jeden z najchętniej kupowanych przez naszych klientów produktów, czyli podkład korkowy o grubości 4 mm. Nadaje się on do zastosowania m.in. pod podłogę pływającą z drewnianych paneli, korkowy parkiet czy pod płytki ceramiczne. Jeszcze inny typ materiału podkładowego to gumokorek, czyli połączenie granulatu korkowego i gumowego. Podobnie jak podkład z czystego korka, i to tworzywo można stosować pod wiele typów podłóg. Nadaje się ono także jako materiał pod wykładzinę dywanową. Cena tego kompozytowego podkładu jest wyższa, ale jest on chętnie wybierany. Możemy go polecić każdemu, komu zależy na trwałości i niezawodności podłogi na długie lata.

Ściany a korek: jak wybierać?

Jeżeli rozważasz ocieplenie jednej lub kilku ścian, dobrym wyborem będzie ekspandowany korek. To tworzywo ma w swej strukturze dziesiątki milionów komórek, wypełnionych powietrzem. To sprawia, że produkt ma niską przewodność, jeżeli chodzi o ciepło. Barwa tego korka jest ciemna. To skutek zastosowanego procesu produkcji, czyli wyprażania w wysokiej temperaturze. Dodatkowo korkowe płyty ekspandowane nie zawierają domieszek innych materiałów. Sklejenie ziaren następuje w rezultacie wydzielania się suberyny podczas wyprażania. Jaki będzie efekt zastosowania takiego tworzywa na ściany? Dzięki korkowi:

  • dotychczas zimna, nieprzyjemna w dotyku ściana stanie się ciepła,
  • temperatura w pomieszczeniu ustabilizuje się,
  • zauważysz różnicę w rachunkach za ogrzewanie – jego cena będzie niższa,
  • wnętrze zyska specyficzny mikroklimat, gdyż naturalny korek jest polecany nawet alergikom.

Klienci często decydują się na korek o grubości 20 mm. Jednak w przypadku, gdy ściana nie jest aż tak zimna – bo np. nie sąsiaduje bezpośrednio z podwórkiem – cieńsze płyty również powinny dać zauważalne zmiany w zakresie temperatury we wnętrzu.

O czym pamiętać przed położeniem korka?

Aby materiał ten jak najdłużej mógł spełniać swą funkcję, przed jego wyłożeniem dobrze jest mieć na uwadze kilka aspektów. Po pierwsze, każde podłoże, na którym ma znaleźć się korek, powinno być należycie czyste i równe. Jego właściwe przygotowanie poprawi przyczepność tworzywa i sprawi, że nie zacznie ono odpadać w niektórych miejscach. Kolejna rzecz to zaaklimatyzowanie materiału. Zamówione płyty lub rolki podkładu powinno się przez przynajmniej dwie doby potrzymać we wnętrzu, w którym będą użytkowane. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużych różnic temperatur między wnętrzem a otoczeniem, czyli np. w zimie. Wreszcie nie bez znaczenia jest spoiwo, jakie zostanie użyte do mocowania korkowych warstw. W przypadku samoprzylepnego korka kwestia ta jest od razu rozwiązana.

W innych sytuacjach dobrze jest zaopatrzyć się w klej, przeznaczony specjalnie do stosowania z tym właśnie materiałem. Tego typu spoiwa znajdziesz w naszym sklepie, w dziale: kleje do korka. Dom, w którym nie trzeba dogrzewać się dodatkowymi kaloryferami, to marzenie wielu. Na szczęście da się je bez większych przeszkód zrealizować, stawiając na bezpieczne i ekologiczne tworzywo. Korek w postaci podłogowego podkładu czy ściennych okładzin znacząco poprawia komfort termiczny w domu. Jednocześnie korkowe płyty na ścianie stanowią oryginalną, piękną ozdobę wnętrza. Przekonaj się na własnej skórze, ile możesz zyskać, wprowadzając korek do swego mieszkania!

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium