Jak powstaje korek?

0

Zatyczki korkowe do wina, podkładki pod kubki i gorące naczynia – przedmioty z korka są integralną częścią naszego życia. Czy zastanawialiście się jednak, jak powstaje i gdzie produkuje się naturalny korek?

Skąd pochodzi korek?

W przypadku korka trudno mówić o produkcji. To materiał naturalny, pochodzący z dębów korkowych — Quercus suber. Plantacje drzew korkowych znajdują się m.in. w Maroku, Algierii, Hiszpanii i we Włoszech. Największa „fabryka korka” to Portugalia, gdzie lasy korkowe, zwane montado, stanowią 23 procent wszystkich terenów leśnych. Z tego kraju pochodzi ponad połowa światowej produkcji korka. Aż 72 procent zebranej w Portugalii kory przeznaczane jest na zatyczki do wina. Z portugalskiego drewna korkowego powstają zarówno najwyższej jakości korki lite, jak i ekonomiczne zatyczki aglomerowane, kolmatowane i suberytowe. Z reszty surowca wykonywane są natomiast materiały izolacyjne i wykończeniowe, meble, gadżety i akcesoria, takie jak parasole, podkładki i portfele. W skrócie szereg oryginalnych wyrobów, które czekają na Was w naszym sklepie.

Z czego robi się korek dekoracyjny?

Podstawą korka dekoracyjnego i technicznego jest drewno korkowe. W przeciwieństwie do wyrobów drewnianych produkcja produktów krokowych nie wiąże się ze ścięciem i uszkodzeniem drzewa. Zbierana jest jedynie zewnętrzna warstwa kory, a cały proceder odbywa się w sposób nieszkodliwy dla rdzenia. Nic w tym dziwnego – dąb korkowych to istotny element kultury portugalskiej, a także istotna część gospodarki. Plantacje korkowe to miejsce pracy wielu ludzi, którzy często od pokoleń związani są ze zbiorem kory. Cień rozłożystych drzew daje natomiast chwilę wytchnienia podczas upalnych, słonecznych dni. Wszystko to spowodowało, że w 2011 roku Portugalia uznała dąb korkowy za dziedzictwo narodowe, a jego bezprawne ścięcie wiąże się z karą ograniczenia wolności. Ochrona dębów korkowych to jednak nie nowość. Już w XIII wieku korek był chroniony królewskim edyktami.

Jak powstają zatyczki korkowe i korek dekoracyjny?

Pierwszy etap powstania produktów korkowych to zebranie kory dębu korkowego. Okorowanie drzewa odbywa się zazwyczaj co 9 lat, a pierwszy zbiór następuje, gdy dąb korkowy skończy 25 lat. W ciągu 200 – 250 lat życia, z Quercus suber ściąga się korę przeciętnie 20 razy. Okorowywanie drzewa przeprowadzane jest ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników. Po zdjęciu z drzewa, płaty kory są suszone przez 6 miesięcy. Po tym czasie zostają ugotowane. Woda i wysoka temperatura sterylizują i zmiękczają drewno korkowe. Z tak przygotowanego litego materiału wycinane są zatyczki do butelek. Pozostałe odpady przerabiane są natomiast na granulat, z którego powstają elementy wykończeniowe, materiały budowlane i dekoracyjne. Dodatek różnorodnych spoiw, barwników i innych dodatków pozwala uzyskać niezwykle funkcjonalne i efektowne okładziny podłogowe, ścienne, a także szereg akcesoriów.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium