Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

0

Przemyślany wybór pozwoli zachować właściwości na lata i sprawi, że podłoga nie będzie niszczała pod wpływem nacisku. Jak zatem szukać dobrego podkładu? Czy warto zainwestować w korek pod panele? Podpowiadamy!

Krok numer jeden: jaka podłoga?

Na początku dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jakim pomieszczeniu będą umieszczane panele. Jeśli jest to przedpokój – czyli miejsce, w którym często się przechodzi – podłoże musi być solidniejsze, niż na przykład w sypialni. Kolejna kwestia to ogrzewanie. Gdy planuje się instalowanie ogrzewania podłogowego, podkład musi być do niego dostosowany. Nie warto zapominać też o celach, które chce się osiągnąć. Dobrze jest więc zastanowić się:

  • czy podłoga ma zapewniać izolację termiczną, np. chroniąc przed chłodem z piwnicy,
  • jak wygląda sprawa izolacji akustycznej,
  • czy istotna jest kwestia ekologii: źródło pochodzenia materiału, możliwość jego recyklingu itd.,
  • czy w domu są osoby, mające jakieś alergie.

Podkład pod panele a nierówności powierzchni

Kolejny czynnik to obecny stan podłogi. Jeśli wylewka jest w miarę równa, to względnie cienka warstwa podkładu korkowego pod panele 4 mm, powinna wystarczyć. W przypadku większych nierówności powinno się zastosować grubszą warstwę, np. 8 mm albo nawet podkład korkowy 10 mm. Niekiedy konieczne może być również zastosowanie wylewki, która pozwoli zniwelować znaczne różnice w wysokości. To, aby powierzchnia pod panelami bywa równa, jest naprawdę istotne. Położenie paneli na spore nierówności może sprawić, że zaczną się one odkształcać i odstawać, a tym samym podłoga nie będzie należycie spełniała swoich funkcji. Wylewkę da się zrobić samodzielnie. Jednak nie mając doświadczenia w pracach remontowych, lepiej zlecić to fachowcowi.

Korek pod panele: jaką ma przewagę nad innymi podkładami?

Świetną alternatywą dla materiałów takich jak poliuretanowe pianki czy tektura jest naturalny, ekologiczny korek. Dzięki swojej elastyczności oraz specyficznej strukturze zapewnia izolację akustyczną w pomieszczeniu. Korek tłumi zarówno dźwięki z powietrza, jak i tak zwane dźwięki uderzeniowe. Ponadto taki podkład jest niezwykle trwały, odporny na wilgoć oraz przyjazny dla alergików. Nie odkształca się, gdyż po ustąpieniu nacisku wraca do swojego pierwotnego kształtu. Właściwość ta pozwala na utrzymanie pozbawionej nierówności podłogi na lata. Czyste korkowe tworzywo albo podkład z domieszką gumy, czyli gumokorek zagwarantuje również idealną izolację termiczną wnętrza i pozwoli na zachowanie w nim optymalnej temperatury w każdej porze roku. Decydując się na nową podłogę w swoim domu, nie można zapomnieć o odpowiednim podkładzie pod panele. W Korkowy.pl znajdziesz go w formie wygodnych rolek tworzywa o różnych grubościach. Zapraszamy do naszego sklepu, a w razie potrzeby – do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci wybrać najlepszy podkład korkowy do Twojego mieszkania!

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium