Korek ekspandowany – sprawdzony sposób na izolację termiczną i akustyczną

0

Od ziarna do płyt

Proces uzyskiwania takiego materiału zaczyna się od otrzymania korka w postaci ziarnistej (granulat). Korek w tej formie poddawany jest następnie specjalnej obróbce, uwzględniającej temperaturę powyżej 300°C i ciśnienie, wynoszące około 0,5 kg/cm². Pod wpływem tych czynników ziarna rozszerzają się – następuje ich ekspansja. Stąd właśnie nazwa gotowego materiału, czyli korek ekspandowany. To, co dzieje się z poszczególnymi ziarnami, można porównać do powstawania popcornu w kuchence mikrofalowej. W przypadku korka w procesie tym wytwarza się suberyna – substancja, naturalnie wchodząca w skład warstwy korka. W żywych drzewach pełni ona funkcję ochronną (izolacja termiczna, ochrona przed wilgocią, wzmacnianie struktury korka). Tutaj, wydzielając się w wysokiej temperaturze, suberyna działa jak swego rodzaju klej, spajając ze sobą ziarna. Cały proces otrzymywania korka ekspandowanego trwa mniej niż pół godziny. Po jego zakończeniu gotowy materiał studzi się i tnie na płyty żądanej wielkości (zwykle 50 cm x 100 cm).

Korek na ścianie a cisza w domu

Ze względu na dobre właściwości izolacyjne, płyty korkowe są stosowane wszędzie tam, gdzie chce się odizolować pomieszczenie akustycznie. Współczynnik pochłaniania dźwięków dla korka ekspandowanego zależy od tego, jaka jest częstotliwość dochodzących dźwięków i jak grube są zastosowane płyty. Klienci często wybierają płyty z korka o grubości 40 mm. Materiał ten sprawdzi się wtedy, gdy:

  • ceni się swoją prywatność i chce się móc swobodnie rozmawiać w czterech ścianach, nie będąc podsłuchiwanym przez sąsiadów,
  • chce się ograniczyć odgłosy, dopływające zza ściany (głośne rozmowy, dźwięki z telewizora),
  • dąży się do tego, aby dzieci mogły swobodnie się bawić, nie zakłócając spokoju sąsiadom z dołu (izolacja podłogi).

Więcej ciepła, mniejsze rachunki, efekt ozdobny: gratis!

Podobnie jak wełna mineralna i popularny styropian, korek ekspandowany zapewnia skuteczną izolację termiczną na ścianie. Sprawia to, że mniej ciepła ucieka z mieszkania, a co za tym idzie – nie jest wymagane tak intensywne jego ogrzewanie. Ściany, pokryte korkiem, są przyjemne w dotyku i naturalnie ciepłe. Dodatkową zaletą tego materiału jest fakt, iż może on pełnić również rolę dekoracyjną. W Korkowy.pl mamy korek na ścianę w postaci ozdobnych płyt, przygotowanych na specjalnej obrabiarce. To dobre rozwiązanie dla osób, którym bliskie są naturalne rozwiązania. Może warto rozważyć zainstalowanie na wybranej ścianie wyjątkowych, urzekających płyt z kolistym wzorem? To ciekawa alternatywa dla popularnych tapet czy boazerii. Tak przygotowana ściana na pewno będzie zwracała uwagę, stanowiąc mocny akcent dekoracyjny.

Dlaczego korek?

Oprócz tego, że ma on świetne właściwości termoizolacyjne i akustyczne, korek jest także ekologicznym, naturalnym materiałem, przyjaznym alergikom. Nie emituje on żadnych szkodliwych substancji. Jego uzyskiwanie nie niszczy przyrody. Dodatkowo wyróżnia się on trwałością i niezmiennością swoich parametrów przez długie lata. Korek nie jest także narażony na atak insektów czy korników, tak jak ma to miejsce w przypadku naturalnej boazerii drewnianej. Korkowe płyty na ścianę, takie jak np. dekoracyjny korek z falistym wzorem to oryginalna alternatywa dla popularnie stosowanych materiałów. Kupując płyty z korka, ma się pewność, że ściana salonu albo przedpokoju nimi wyłożona, będzie prezentowała się wyjątkowo. W przypadku korka, umieszczonego na podłodze, dzieci mogą bawić się na niej bez żadnych ograniczeń. To ciepłe, elastyczne tworzywo idealnie nadaje się na wyłożenie pokoju maluchów.

Zapraszamy do sklepu Korkowy.pl – chętnie doradzimy w wyborze korka ekspandowanego i podpowiemy, jakie rozwiązania będą najlepsze w konkretnym przypadku.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium