Korek – jak powstaje i gdzie możemy go wykorzystać?

0

Korkiem uszczelniano łodzie, był używany również w procesie wytwarzania akcesoriów rybackich. Obecnie za produkcję tego naturalnego materiału odpowiada przede wszystkim Portugalia, gdzie wiecznie zielony dąb można spotkać niemal na każdym kroku. Pozostałe kraje znane z produkcji korka to Hiszpania, będąca drugim w kolejności producentem, a także Francja i Maroko.

W jaki sposób powstaje korek?

Pozyskiwanie kory z Qurqus Suber określa się jako okorowywanie. Proces ten realizowany jest ręcznie w ściśle określonym przedziale czasowym - od maja do końca czerwca. To właśnie wtedy najłatwiej jest oddzielić korek od drzewa, przy tym nie niszcząc samego dębu. Pierwsze okorowywanie odbywa się, gdy Qurqus Suber skończy 25 lat, a kolejne w odstępie 9 lat - tyle czasu dąb potrzebuje na odbudowę. Korek znany jest przede wszystkim z produkcji korków do wina, obecnie coraz częściej wykorzystywany jest również w aranżacjach wnętrz jak i akcesoriach codziennego użytku.

Korek – idealny podkład pod panele

Popularne w ostatnim czasie stało się stosowanie korka na podłodze. Tworzywo to świetnie sprawdzi się w roli podkładu pod panele, czy terakotę. Dzięki niemu znacząco zwiększy się izolacja akustyczna pomieszczenia. To tworzywo jest również rewelacyjnym rozwiązaniem do mieszkań. Kroki nie będą tak słyszalne jak przy standardowych panelach, gdyż wszelkie dźwięki zostaną wytłumione. Zwiększy to znacząco komfort zarówno domowników jak i sąsiadów. Dodatkowo, zastosowanie korka pozwoli uniknąć nieprzyjemnie zimnej podłogi.

Podłoga z korka - dlaczego nie!

Korek stanowi rewelacyjny podkład pod panele - doskonale sprawdzi się również w roli podłogi. Jakie są jej zalety? Przede wszystkim wytrzymałość. Korek po naciśnięciu wraca do pierwotnej formy, co sprawia, że przez wiele lat będzie wyglądał równie dobrze. Zapewnia idealną izolację akustyczną i termiczną, co jest niezwykle ważne w domach, w których mieszkają dzieci. Podłoga korkowa to nie tylko praktyczne podejście, ale również gwarancja przestrzeni, która zachwyca jedyną w swoim rodzaju aranżacją.

Dekoracja wnętrza za pomocą korka – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak! Korek rewelacyjnie sprawdzi się jako element dekoracyjny każdego wnętrza. Można go stosować na wiele różnych sposobów - pokrywając korkiem całą ścianę, lub jej fragment. Dekoracyjny korek występuje w wielu kształtach, co pozwala ułożyć go według własnego pomysłu i finalnie stworzyć wymarzoną aranżację. Zastosowanie korka w tak niekonwencjonalny sposób świetnie wyróżni dotąd spokojne wnętrze.

Tablice korkowe – dlaczego warto je wybrać?

Każdemu zdarza się o czymś zapomnieć - tablica korkowa jest idealnym rozwiązaniem! Można ją wykorzystać w gabinecie, zapełniając notatkami z terminami ważnych spotkań, czy zadaniami do wykonania. Produkt przyda się także w kuchni. To idealne miejsce na listę zakupów lub pomysł na nowy przepis. Tablicę korkową wykorzystuje się również jako element dekoracyjny salonu - ulubione fotografie, czy rysunki dziecka ocieplą każde wnętrze, tworząc tym samym przytulną atmosferę.

Korek wykorzystasz nawet na siłowni!

Naturalne tworzywo wykorzystywane jest również do produkowania mat fitness niezbędnych podczas ćwiczeń jogi, bądź pilatesu wykonywanych w domu, na siłowni. To dzięki zastosowaniu korka, mata jest antypoślizgowa i zapobiega wszelkim urazom oraz otarciom. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, właśnie ze względu na chropowate wykończenie, które zapewnia lepszą przyczepność w trakcie ćwiczeń.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium