Korek na ścianie - inspiracje korkowy.pl

1

Ściany z korka naturalnego to dobry sposób na izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Oprócz funkcjonalności liczyć można również na ciekawą dekorację wnętrza. Tym bardziej że wybierać można spośród kilku rodzajów produktów: paneli korkowych, dekoracyjnych płytek 3D, tapet oraz korka w rolce.

Ściany z korka – do jakich wnętrz pasują?

Ściany z korka wprowadzają do wnętrz spokój i ciepło. Wszystko to dzięki izolacyjnym właściwościom materiału. Naturalne pochodzenie sprawia, że korkowa okładzina korzystnie wpływa na mikroklimat pomieszczenia. Wartą wspomnienia zaletą jest również trwałość materiału. Produkty z naturalnego korka swoje właściwości zachowują przez kilkadziesiąt lat, utrzymując przy tym dobry wygląd.

Korek naturalny dobrze prezentuje się w towarzystwie szkła, ceramiki, drewna oraz tkanin. Daje to duże możliwości aranżacyjne. Przy pomocy produktów z korka bez problemu dopełnić można mieszkanie w różnych stylach, od casualowych, po nowoczesne, skandynawskie i eleganckie.

Dekoracyjne trójwymiarowe płytki

Okładzinę na ściany najczęściej montuje się w formie płyt lub paneli. Całe ściany z korka to jednak tylko jedna z opcji. Korek naturalny świetnie wygląda także jako detal. Aby wprowadzić do swojego wnętrza unikalny klimat i odrobinę natury, trafionym wyborem będą designerskie trójwymiarowe płytki, dzięki którym na ścianach tworzyć można oryginalne wzory.

Układanie korka na ścianę – praktyczne wskazówki

Marzenie o ścianach z korka łatwo zrealizować. Montaż korka ściennego nie jest trudny, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w pracach wykończeniowych. Cały proces należy rozpocząć od aklimatyzacji korka, czyli dostosowania materiału do warunków panujących we wnętrzu. W tym celu wystarczy wyjąć produkt z opakowania i pozostawić go na 48 godzin w temperaturze pokojowej, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Tapeta korkowa Estela

Następny etap to przygotowanie powierzchni. Ściana, na której przyklejamy korek, powinna być sucha, równa i wolna od zanieczyszczeń. Należy usunąć pozostałości tynków, olejów oraz starej farby. W razie potrzeby powierzchnie zagruntować oraz wyrównać. W przypadku świeżo tynkowanej ściany, przed położeniem korka należy odczekać 3-4 tygodni. Po przygotowaniu materiału i powierzchni można przystąpić do układania korka na ścianę.

Układanie korka na ścianie – płytki korkowe

Jak już zostało wspomniane, układanie korka na ścianie nie należy do skomplikowanych zadań i można zrobić to samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Niepotrzebna jest również duża liczba narzędzi. Wystarczające są wałek welurowy, gumowy młotek do dociskania oraz odpowiedni klej. Rodzaj preparatu uzależniony jest od typu montowanych produktów. Do korka ściennego w formie paneli najlepszym wyborem jest łatwy w aplikacji klej wodny Wakol. Na płytki oraz ścianę należy nanieść równomierną, cienką warstwę preparatu, a następnie poczekać na jego wyschnięcie. Na podłożu chłonnym trwa to od 30 do 45 minut, natomiast na spodzie okładziny od 60 do 90 minut. Kiedy powłoka kleju jest przezroczysta oraz błyszcząca, płytki należy nałożyć na ścianę oraz docisnąć gumowym młotkiem.

Płyty korkowe Atlanta Grey

Do montażu korka ściennego w formie dekoracyjnych płytek 3D przeznaczony jest natomiast klej kontaktowy. Szczególnie polecany jest preparat Mamut, który silnie i szybko wiąże korek z podłożem. Może być stosowany zarówno do pionowych, jak i poziomych powierzchni.

Układanie korka ściennego w rolce

Alternatywa dla płytek korkowych to dekoracyjny panel izolacyjny oraz tapeta korkowa. Panel dekoracyjny to materiał o ciekawym wykończeniu i dużej wartości izolacyjnej. Odpowiednia grubość, 20 mm, ociepla ściany i wycisza pomieszczenie.

Tapeta korkowa to natomiast korek w rolce, który do ściany mocowany jest za pomocą kleju. Najlepszy środek montażowy to preparat wodny typu Wakol, dzięki któremu łatwo uniknąć powstania nierówności na okładzinie. Montaż korka ściennego w rolce przebiega tak samo, jak dekoracyjnych płytek. Przed przyklejeniem tapety konieczna jest jej aklimatyzacja, najlepiej w pomieszczeniu, w którym ma zostać zamocowana. Do montażu korka przygotować należy również ścianę.

Po przyklejeniu korek w rolce pomalować można farbą do ścian, impregnatem lub woskiem do drewna. Dodatkowe wykończenie nie jest jednak konieczne. Korkowe tapety, dzięki oryginalnej strukturze, same w sobie stanowią przyciągającą wzrok ozdobę.

Komentarze do wpisu (1)

10 lutego 2022

Świetny tekst!

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium