Korek na ściany: kiedy powinieneś go wymienić?

0

Korek, bo o tym tworzywie tu mowa, to materiał, który jest trwały i na długo zachowuje swoje parametry. Zdarza się jednak tak, że po pewnym czasie konieczna może być wymiana ściennych paneli z korka na nowe. W jakich sytuacjach jest to zalecane? Sprawdź!

Nieszczelne panele korkowe

Chociaż właściwie położone, powinny służyć przez lata, bywa, że panele zaczynają odstawać od ściany. Niekiedy tworzy się między nimi większa szczelina. Nie jest to pożądane – zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, czyli w łazienkach i kuchniach. Sytuacja taka może bowiem doprowadzić do powstania zagrzybień, a ciągle wilgotne środowisko będzie pogłębiało problem. Przyczyną tworzących się nieszczelności może być właśnie niedokładne ułożenie paneli bądź naklejenie ich na podłoże, które nie zostało właściwie przygotowane, a więc było wilgotne albo zatłuszczone. Płyty mogą również odchodzić od ściany, która się kruszy i jest zapylona, a zatem nie była uprzednio zagruntowana. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby przygotować fragment powierzchni, na którym chce się układać panele. Nie tylko pozwoli to uzyskać wspaniały efekt na lata, ale też zapobiegnie takiej pracy, która po pewnym czasie pójdzie na marne.

Uszkodzona powierzchnia korka na ściany

  Zdarza się, że po latach użytkowania korkowe płyty są już nieco zużyte, wytarte lub nadkruszone. Ma to miejsce szczególnie w pomieszczeniach przechodnich, np. w przedpokoju. Nietrudno tutaj otrzeć się o ścianę czy zahaczyć o nią torbą, plecakiem bądź innym przedmiotem. Uszkodzenie korka może być tylko powierzchowne – wówczas problemem jest głównie estetyka okładziny ściennej. Jeśli jednak na skutek zaczepienia o korek spora jego część zaczęła odstawać od ściany, warto pomyśleć nie tylko o jego podklejeniu, ale nawet i o wymianie paneli. Ponadto z czasem korkowa ściana może stracić nieco na kolorze. Aby ją uchronić przed blaknięciem, a także przed nasiąkaniem wilgocią z powietrza oraz przed drobniejszymi rysami, warto zadbać o okresową pielęgnację. Przyda się tutaj wosk pszczeli do korka ściennego. Preparat ten nanosi się na krótki czas na korkową powierzchnię. Zabieg taki pozwala na dłużej zachować wszystkie właściwości naturalnego, pięknego korka.

Jak wymienić raz, a porządnie?

W przypadku podjęcia decyzji o położeniu nowego korka trzeba pamiętać o wspomnianym już wyżej przygotowaniu ściany: usunięciu pozostałości starego tworzywa, wyrównaniu czy odpyleniu. Następnie dobrze jest zastosować solidny klej do korka. Najlepiej, żeby był on ekologiczny i bezzapachowy. Dzięki temu nie będzie konieczne wietrzenie pomieszczenia przez długi czas lub wdychanie szkodliwych substancji. Spoiwo powinno się nakładać równomiernie i na ścianę, i na zakupione panele albo płyty. W razie wątpliwości, jak to robić, opłaci się skorzystać z pomocy fachowca, znającego się na tego typu pracach. My ze swojej strony możemy natomiast doradzić w wyborze kleju i samych paneli! Zapraszamy do sklepu internetowego Korkowy.pl wszystkie osoby, które rozważają wymianę korka na ścianie w swoim domu. Pomożemy w wyborze nowego tworzywa i doradzimy, jak usunąć stare. Zakup materiału u nas to zakup solidnego produktu, który – prawidłowo położony na ścianę – przez wiele lat będzie cieszył oczy i spełniał swoje funkcje izolacyjne.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium