Korek w budownictwie - jak i kiedy stosować korek jako materiał budowlany?

0

Korek w budownictwie to szereg produktów, które świetnie sprawdzają się przy budowie i renowacji. Maty z korka technicznego pod panele, granulat korkowy czy korek ekspandowany to tylko niektóre z materiałów, które stanowią doskonałą alternatywę dla syntetycznych odpowiedników.

Korek w budownictwie

Suche mieszkanie to podstawa. O to właśnie warto zadbać w pierwszej kolejności przy budowie i izolacji budynków. Zawilgocenie konstrukcji zmniejsza ochronę termiczną i powoduje, że ogrzanie domu wymaga użycia większej ilości energii. Negatywnie wpływa również na trwałość produktów budowlanych. Dodatkowo wilgoć skutkuje powstaniem grzybów i pleśni, co z kolei niekorzystnie wpływa na komfort i zdrowie użytkowników budynku. Warto wiedzieć, że korek jest odporny na działanie pleśni i grzybów, dzięki czemu stanowi najlepszy wybór do izolacji pomieszczeń. Korek ekspandowany przepuszcza parę wodną, zapobiegając jej gromadzenie się na powierzchni. Suberyna, naturalna żywica, nadaje korkowi izolacyjności termicznej i akustycznej, a przy tym elastyczności. Zastosowanie korka jako materiału izolacyjnego zmniejsza zużycie energii, więc materiał świetnie nadaje się do budowy „zielonych” domów. Naturalny korek może być stosowany również na zewnątrz budynków, do pokrycia elewacji. Popularnością cieszą się również korkowe materiały wykończeniowe.

Korek ekspandowany jako materiał izolacyjny

Korek jako materiał izolacyjny

Najlepszy wybór do izolacji przegród budowlanych to korek ekspandowany, czyli ekologiczny materiał, który powstaje w wyniku podgrzania ziarna korkowego. Zastosowany do izolacji ścian świetnie zastępuje wełnę mineralną i styropian, stanowiąc doskonałą ochronę termiczną i akustyczną. Korek ekspandowany pochłania nawet do 59db, a jego współczynnik przewodności cieplnej wynosi 0,037 do 0,043 W/mK. Do lekkiej izolacji przegród budowlanych warto wykorzystać natomiast granulat z korka ekspandowanego. Kruszywo korkowe to łatwy w aplikacji materiał, który nadaje się do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Granulat wykorzystywany jest do zasypu ubytków, jastrychów, szczelin między stropem a kondygnacją wyższego piętra, poddaszy, podłóg i systemów podłogowych. Co istotne w budownictwie, korek należy do materiałów trudnopalnych, a pod wpływem wysokich temperatur nie wydziela toksycznych substancji.

Korek ekspandowany

Korek ekspandowany – do izolacji i na fasady

Jak już wspomnieliśmy, korek ekspandowany to świetny materiał do izolacji przegród budowlanych. Oprócz tego warto zastosować go także wewnątrz pomieszczeń. Zamontowany bezpośrednio na ścianę, dzięki nieregularnej strukturze, rozprasza fale dźwiękowe i niweluje echo. Gwarantuje również ciekawy efekt dekoracyjny. Korek ekspandowany zastosować można również na zewnętrzną elewację. W takim wypadku korek wzmocni ochronę termiczną i akustyczną, a przy tym ozdobi cały budynek. Ekspandowany materiał nie traci swoich właściwości przez kilkadziesiąt lat, regulując temperaturę wewnątrz budynku. Stabilność wymiarowa i odporność na działanie szkodników, środków chemicznych i czynników atmosferycznych powodują, że w budownictwie nie warto rezygnować z korka. Tym bardziej że płyty ekspandowane to tylko jedna z opcji.

Korek techniczny pod podłogi

Korek techniczny

Funkcjonalną izolację zapewniają również maty z korka technicznego, które świetnie nadają się jako podkłady pod podłogi pływające. Położone pod panele gwarantują bardzo niską przewodność cieplną i dźwiękową, a przy tym dobrą ochronę antywibracyjną. Maty z korka technicznego dostępne są w kilku wariantach, które nadają się do każdego typu podłóg, od klasycznych paneli, po modele winylowe. Podkład gumokorkowy polecany jest natomiast do wszystkich podłóg klejonych, w tym parkietów, linoleum, płytek ceramicznych, kamienia naturalnego, PVC i wykładzin dywanowych. Z korka technicznego wykonywane są także przekładki dystansowe. Zastosowane między pod ścianami nośnymi i działowymi a ścianą zmniejszają przenoszenie dźwięków i ciepła, tym samym zwiększając komfort termiczny i akustyczny w pomieszczeniu. Oprócz parametrów izolacyjnych korkowe przekładki dystansowe zmniejszają również naprężenia, które mogłyby skutkować pękaniem ścian.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium