Moda na korek - eko trend w modzie

0

Projektanci i firmy coraz częściej biorą odpowiedzialność za destrukcyjny wpływ przemysłu odzieżowego na planetę. W efekcie sięgają po materiały, których produkcja i przetwarzanie są przyjazne środowisku. Do takich należy z pewnością korek. Torebka z naturalnego korka czy portfel korkowy to tylko niektóre z przykładów, do czego można go wykorzystać.

Obuwie, torebka z korka naturalnego i portfel korkowy — co można wykonać z kory dębu korkowego?

Korek naturalny jest wykorzystywany do produkcji obuwia od wieków. Pierwotnie traktowany był głównie jako materiał do tworzenia podeszew i wkładek. Obecnie znaleźć można również buty z wierzchem wykonanym z korkowej tkaniny. Obok butów, torebka z korka naturalnego i portfel korkowy to aktualnie najpopularniejsze dodatki z kory dębu korkowego. Akcesoria z tkaniny korkowej pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. To odpowiedź firm na coraz większe zaangażowanie odbiorców w tematy związane z ekologią. Branża odzieżowa uznawana jest za jeden z najbardziej szkodliwych dla flory i fauny gałęzi przemysłu. Wykorzystanie materiałów ekologicznych, czyli pochodzących z natury i zdatnych do recyklingu, to sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu mody na środowisko. Korek nadaje się do takich celów idealnie, ponieważ jest surowcem w pełni odnawialnym i w całości możliwym do przetworzenia. Zbiór surowca nie wiąże się z wycięciem i uszkodzeniem drzew. Sam dąb korkowy to natomiast efektywny reduktor dwutlenku węgla. Pochłania go o pięć razy więcej niż pozostałe drzewa.

Portfel korkowy 

Korek w modzie – jacy projektanci wykorzystują korek?

Naturalny portugalski korek wykorzystują w swoich projektach zarówno początkujący, jak i uznani projektanci. Buty i torebki z korka tworzy Christian Dior. Materiału korkowy w kolekcjach obuwniczych używają także inni designerzy m.in. Prada, Dolce & Gabbana, Yves Saint Laurent, Christian Louboutin i Chloé. Sukienka z korka autorstwa Alexandra McQueena pojawiła się w filmie „Igrzyska śmierci”. To tylko kilka przykładów projektantów, którzy dostrzegli potencjał odzieży z korka. Z zalet naturalnego materiału korzystają również marki, których priorytetem jest ekologiczne podejście do mody. Do takich należy m.in. Marita Moreno, Rutz oraz Najha, w których kolekcjach znaleźć można szeroki wybór produktów modowych z korka: od butów i torebki z korka, po biżuterię, portfel korkowy i inne akcesoria. Dodatki z naturalnego korka bez problemu kupić można również na ulicach portugalskich miast.

Kosmetyczka korkowa

Funkcjonalność torebki z korka — opinie użytkowników

Tkanina korkowa jest materiałem funkcjonalnym i estetycznym, co z pewnością potwierdzą użytkownicy torebek z korka i innych akcesoriów. Ze względu na swoje właściwości i proces produkcyjny, w którego efekcie nie cierpi żadne stworzenie, materiał nazywany jest wegańską skórą. Tkanina korkowa jest wytrzymała, miła w dotyku i wodoodporna. Jest również łatwa w czyszczeniu, a przy tym nie wymaga konserwacji. Mimo tego przez długi czas zachowuje dobry wygląd. Naturalny portugalski korek odznacza się również sprężystością i odpornością na odkształcanie, co ma szczególne znaczenie dla producentów i użytkowników obuwia. Dzięki funkcjonalnym zaletom korkowa skóra wegańska to doskonała alternatywa dla naturalnych i syntetycznych odpowiedników. To świetny wybór dla osób, które kochają dobry design, a przy tym dbają o środowisko.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium