Podłoga korkowa alternatywą dla standardowych paneli drewnianych

0

Okazuje się, że ciekawą alternatywą jest podłoga z korka. Ma ona wiele korzystnych zastosowań oraz cech, które warto rozważyć – tym samym biorąc pod uwagę korkowe płyty albo panele.

Ciepłe i zdrowe

Podłoga stworzona z korka jest przyjemna w dotyku, a także naturalnie ciepła. Można po niej chodzić bez obuwia, nie marznąc przy tym w stopy – wszystko dzięki jej właściwościom termoizolacyjnym. Ułatwia to oszczędzanie na kosztach ogrzewania, a pomieszczenie wyłożone korkiem jest dodatkowo bardzo przytulne. Materiał sam w sobie jest niezwykle elastyczny, dzięki czemu stąpanie po tego typu panelach nie obciąża kręgosłupa ani stawów. To dobre rozwiązanie w domach, w których mieszkają małe dzieci – kilkulatkowie lubią bawić się przecież na podłodze. Ponadto korek wykazuje antystatyczne właściwości – kurz nie osiada na nim tak łatwo, jak na plastikowych panelach. Wystarczy raz na kilka dni odkurzyć podłogę i ewentualnie przetrzeć ją mopem. Naturalne, korkowe podłogi to również propozycja godna uwagi osób zmagających się z alergiami.

Wytrzymałe i sprężyste

Podłogi z korka będą służyć przez długi czas – pod warunkiem, że zostaną dobrze położone. Ich trwałość jest szacowana na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Przed umiejscowieniem paneli lub płytek korkowych trzeba upewnić się, że podłoże zostało odpowiednio przygotowane (według zaleceń producenta). Korkowe podłogi mają tę właściwość, że po ustąpieniu nacisku materiał wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki temu po przestawieniu krzesła albo stolika ślady po nóżkach szybko przestaną być widoczne. Sprężystość korka sprawia, że maluchy mogą bezpiecznie bawić się w domu, a upadki nie są groźne. Dodatkowo tworzy swego rodzaju izolację akustyczną, wytłumiając m.in. odgłosy tupania. Podłoga z korka jest więc idealna do pokoju dziecięcego.

Gdzie pasuje korek na podłogę?

Jako ekologiczny materiał pochodzenia naturalnego, korek sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim. Ponadto ze względu na to, iż może znakomicie imitować inne powierzchnie i ma różne kolory, korek dobrze wygląda także we wnętrzach nowoczesnych – wystarczy odpowiednio dobrać jego odcień. Przykładowo, do minimalistycznej, jasnej jadalni warto rozważyć płytki korkowe podłogowe Moonlight 4 mm (https://korkowy.pl/plytki-korkowe-podlogowe-moonlight-prepu-600x300x6mm-wstepnie-lakierowane-fazowane.html). Korek to dobra opcja dla osób, ceniących sobie ekologiczny tryb życia – jest on bowiem pozyskiwany w sposób, który nie powoduje redukcji drzew na naszej planecie. Korkowe podłogi pięknie prezentują się w salonach albo pokojach gościnnych, w sypialni, pokoju dziecka, a nawet przedpokoju czy kuchni. Charakteryzują się odpornością na działanie wody, a więc nie zmieniają swojego kształtu pod wpływem wilgoci.

Montaż i dbanie o podłogę z korka

Powierzchnia paneli korkowych jest odpowiednio impregnowana, dzięki czemu można ją przecierać wodą. Na niektórych panelach nałożona jest powłoka winylowa. Modele te nadają się do przedpokoju lub kuchni, a więc do pomieszczeń, w których częściej dochodzi do zabrudzeń. Zaletą rozwiązań oferowanych w sklepie Korkowy.pl, jest możliwość układania paneli bez konieczności stosowania kleju montażowego. Korkowe panele podłogowe (https://korkowy.pl/panele-korkowe-character-xtreme-wrt-wicanders.html) są łączone ze sobą na zatrzask. Do pokrycia wierzchniej warstwy płytek stosowane są natomiast lakiery ceramiczne albo poliuretanowe – zależnie od typu płytek. Tutaj stosuje się już klej, ale montaż również nie jest trudny. Drewniane albo sztuczne panele mogą z powodzeniem zostać zastąpione odpowiednio przygotowanym korkiem. Liczne zalety, jakie ma ten materiał, sprawiają, że wiele osób zdecydowało się na jego zastosowanie w swoim domu. Może i Ty rozważysz płytki albo panele korkowe?

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium