Podłoga korkowa krok po kroku

0

Przygotowanie podłoża i korka

Pierwszym krokiem do poprawnej instalacji jest właściwe przygotowanie miejsca, w którym mają być umieszczone korkowe płyty. Jeśli chodzi o panele, dokładne oczyszczanie czy szlifowanie nie jest tu niezbędne. Podłoga ma być równa, twarda i niezawilgocona. Dokładniejsze prace są wymagane w przypadku klejenia płytek. Tutaj już trzeba zadbać o to, żeby nierówności wypełnić odpowiednią zaprawą, a całą powierzchnię odpylić. Może się przydać masa samopoziomująca. W obydwu przypadkach potrzebna będzie izolacja przeciw wilgoci. Zamówione płyty korkowe lub panele przez minimum dwie doby należy zaaklimatyzować. O co chodzi? Po prostu powinny one pobyć przez ten czas w pomieszczeniu, w którym będą układane. Wszystko po to, aby ich temperatura wyrównała się do temperatury pokojowej. Dobrze jest również przed instalacją dokładnie sprawdzić ich stan, a układanie realizować, gdy w pomieszczeniu jest więcej niż 18 stopni.

Montaż paneli

Położenie zatrzaskowych paneli jest dużo prostsze. Proponowane przez nas produkty, takie jak np. panele korkowe podłogowe SHELL, wyposażono w łatwy system montażu Corkloc. Nie trzeba tu zatem używać kleju. Ich kładzenie powinno się zacząć od jednego z kątów pomieszczenia. Kolejne panele należy układać wzdłuż ściany, zostawiając odpowiedni odstęp dylatacyjny i klinując go. Ostatni panel w danym rzędzie będzie prawdopodobnie wymagał przycięcia. Kolejne rzędy układa się, łącząc je na zatrzask z poprzednimi. W ten sposób wypełnia się całą podłogę w pomieszczeniu. Na koniec trzeba jedynie zamontować między ścianą a podłogą odpowiednie listwy, usuwając kliny. Zaletą bezklejowej podłogi jest możliwość natychmiastowego korzystania z niej.

Układanie płytek korkowych

W przypadku płytek sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy użyć kleju, zalecanego przez producenta korka. Nakłada się go wałkiem lub szpachelką – zależnie od tego, co podaje instrukcja. Przed klejeniem trzeba jednak wyznaczyć środek pomieszczenia i linie, od których będą układane płytki. Robi się to za pomocą sznurka traserskiego. Następnie dobrze jest wstępnie (bez klejenia!) ułożyć płyty, idąc od środka. Trzeba sprawdzić, jak przyciąć te przy ścianach. Nie mogą one bowiem być węższe niż 5 cm. Wiedząc już, gdzie jest środek pomieszczenia i znając wymiary poszczególnych elementów, można zacząć kleić. Spoiwo zazwyczaj nanosi się zarówno na podłoże, jak i na spód korkowych płyt. Następnie należy odczekać, aż naniesiona warstewka stanie się przezroczysta. Dopiero wtedy można układać kolejne elementy na podłogę. Trzeba to robić bardzo uważnie, gdyż spoiwo błyskawicznie wiąże i nie będzie możliwości poprawienia krzywo naklejonej płytki. Polecany sposób klejenia to łączenie na tzw. cegiełkę. Naklejone już części dociska się specjalnym wałkiem albo młotkiem gumowym, aby zapewnić dobre łączenie. Po około 2 dobach, gdy klej zupełnie zwiąże, podłoga będzie gotowa do użytku.

Konserwacja podłogi korkowej

Kupując panele albo płyty, dobrze jest dowiedzieć się, czym została zabezpieczona warstwa wierzchnia i jak konserwować korek. Dbanie o niego pozwoli cieszyć się świetnej jakości podłogą przez długie lata. Trzeba pamiętać, aby nie narażać tego materiału na zbytnie zawilgocenie. Na szczęście korkowe powierzchnie mają właściwości antystatyczne, więc kurz wcale nie tak łatwo na nich osiada. Od czasu do czasu dobrze jednak jest zastosować specjalny środek pielęgnacyjny do korka. W razie wątpliwości co do tego, jak montować lub czyścić korek, zapraszamy do kontaktu! Dokładniejsze instrukcje znajdują się także pod poszczególnymi produktami w sklepie online. Wierzymy, że dzięki naszym wysokiej jakości materiałom korkowym i sprawdzonym preparatom do pielęgnacji, Twoja podłoga będzie przez długi czas należycie spełniała swe funkcje izolacyjne i dekoracyjne. Zapraszamy do Korkowy.pl po nowoczesne panele i środki do podłóg!

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium