Sprawdź, jak pozyskuje się korek!

0

Etap pierwszy: pozyskanie kory

Ten wyjątkowy materiał, jakim jest korek, zdejmowany jest z jednego, specyficznego drzewa. To dąb korkowy, rosnący w kilku krajach europejskich (Portugalia, Włochy, Hiszpania) oraz na północy Afryki, m.in. w Tunezji. Jednak to właśnie Portugalia jest miejscem, z którego pochodzi najwięcej tego naturalnego tworzywa. Kora dębu korkowego (Quercus suber):

  • ściągana jest z drzew, które osiągnęły wiek dwudziestu kilku lat i mają odpowiednią średnicę pnia,
  • pozyskiwana jest ręcznie (za pomocą siekier lub specjalnych pił) przez doświadczonych pracowników,
  • może być usuwana z danego drzewa co 9 lat,
  • profesjonalnie zbierana, nie powoduje uszkodzenia żywych tkanek rośliny,
  • usuwana jest z drzewa w okresie wiosenno-letnim, gdy ma ono największą możliwość regenerowania kolejnych warstw.

Warto wiedzieć, że ten gatunek dębu może żyć nawet dwa wieki. Zatem w jego cyklu życiowym z jednego okazu da się pozyskać korek kilkanaście razy.

Sama kora to nie wszystko, czyli obróbka

Kolejna rzecz to przygotowanie korka. Usunięta z drzew kora musi zostać poddana suszeniu (przez kilkadziesiąt dni), a następnie działaniu wrzącej wody. Wpływa to na zwiększenie elastyczności tworzywa i ułatwia usunięcie z niego niepotrzebnych zanieczyszczeń. Tak przygotowany materiał jest poddawany szczegółowej selekcji, przeprowadzanej przez bardzo doświadczone, znające się na rzeczy osoby. W ten sposób oddziela się korek, który nada się do produkcji np. zatyczek do wysokiej klasy win od korka technicznego. Badania organoleptyczne poparte zostają szczegółowymi, zaawansowanymi technikami badawczymi (analizy komputerowe, badania chemiczne). Dotyczy to zwłaszcza powycinanych już korków do wina. Chodzi o to, aby były one wysokiej jakości – pozbawione niepotrzebnych wad i ewentualnych chorób, które przecież mogły dotknąć okorowaną roślinę.

Jaki korek do czego?

Najlepszy, wyselekcjonowany starannie korek stosowany jest właśnie do zamykania butelek win z górnej półki. Tymczasem skrawki, które powstają przy produkcji takich zatyczek, wykorzystywane są do wytwarzania chociażby dekoracyjnych paneli korkowych 3D. Przekształca się je bowiem na granulat, który następnie wraz ze spoiwem jest prasowany i formowany w pożądane kształty. Można również uzyskać płyty korkowe o różnej grubości i uziarnieniu, przeznaczone np. do wykonywania gablot ściennych czy makiet. Co ciekawe, korek może też znaleźć zastosowanie w produkcji niebanalnych gadżetów oraz prezentów. W Korkowy.pl znajdziesz takie produkty jak:

  • parasol z korka,
  • oryginalna torba na laptopa,
  • globus z nadrukowaną na korku mapą,
  • litery korkowe do tworzenia rozmaitych napisów.

Korek to uniwersalny, ekologiczny materiał, mający różne formy. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego po ozdobne panele na ścianę, oryginalne akcesoria oraz materiały modelarskie. A może poszukujesz korka samoprzylepnego? Też go u nas znajdziesz! To co, jaki rodzaj korka chcesz mieć w swoim domu?

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium