Tkanina korkowa - jak powstaje i gdzie się ją stosuje?

0

W obliczu zmian klimatycznych coraz większą uwagę zwracają materiały, których produkcja nie degraduje środowiska. Biorąc pod uwagę to kryterium, naturalny korek to jeden z najlepszych wyborów. Obecnie surowiec stosowany jest do produkcji podłóg, okładzin ściennych, izolacji, tablic i wielu innych wyrobów. Do wartych uwagi materiałów należy również tkanina korkowa, którą wykorzystać można do tworzenia odzieży, dodatków i butów. Tym bardziej że do jej produkcji używane są zazwyczaj jedynie organiczne kleje i naturalne materiały, bez barwników i chemikaliów.

Akcesoria z korka

Jak powstaje materiał korkowy?

Pierwszy etap produkcji tkaniny korkowej to zbiór kory dębu korkowego, który odbywa się od maja do sierpnia. Co ważne, cały proces przebiega ręcznie i wymaga dużej precyzji, aby nie uszkodzić rdzenia drzewa. Przy pomocy specjalnej siekiery odrywana jest zewnętrzna warstwa kory dębowej, która przez kolejne sześć miesięcy będzie składowana w suchym miejscu, aż do pozbycia się nadmiaru wilgoci. Po kilkumiesięcznym suszeniu czas na kolejny krok, czyli nadanie korze dębu korkowego elastyczności i plastyczności. W tym celu korek jest gotowany i poddawany obróbce cieplnej, a następnie spłaszczany do uzyskania pożądanej grubości tkaniny. Trwałości i odporność na kruszenie to zasługa materiału podkładowego, którym najczęściej jest bawełna lub poliester. To właśnie etap łączenia podkładu z korkiem ma wpływ na to, czy materiał korkowy będzie w pełni ekologiczny.

Korkowa smycz

Czy tkanina korkowa jest produktem ekologicznym?

Tkanina korkowa nazywana jest wegańską skórą, ponieważ przy jej produkcji nie ucierpiało żadne stworzenie. Nie oznacza to jednak automatycznie, że materiał jest w pełni ekologiczny. Tutaj kluczowy jest proces produkcji, w tym rodzaj podkładu oraz użytego kleju. W Portugalii najczęściej stosowane są kleje organiczne, a w czasie całego procesu nie są wykorzystywane chemikalia i barwniki. Tego typu tkanina korkowa na podkładzie bawełnianym jest zatem przyjazna środowisku, a przy tym podlega recyklingowi. Istotny jest również fakt, że kora dębu korkowego należy do surowców o ujemnym bilansie węglowym. Dąb korkowy pochłania pięć razy więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki drzew. W efekcie tkanina korkowa ze sprawdzonego źródła należy do ekologicznych materiałów przyszłości, po który powinni sięgnąć zarówno projektanci, jak i świadomi konsumenci. Tym bardziej że oprócz niskiego wpływu na środowisko, materiał korkowy wyróżnia się również funkcjonalnymi,  podobnymi do naturalnej skóry właściwościami.

Kosmetyczka korkowa

Do czego wykorzystywana jest tkanina korkowa?

Materiał korkowy jest wodoodporny, trwały i łatwy w czyszczeniu. Naturalny korek odpycha kurz i inne drobinki, takie jak zwierzęca sierść. Z tych względów wyroby z tkaniny korkowej to świetny wybór zarówno dla alergików, jak i właścicieli zwierząt. Oprócz tego jest aksamitna i miękka w dotyku. Co ważne, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu, nie wyciera się i nie pęka. Materiał korkowy można szyć ręcznie lub maszynowo. Dzięki temu tkanina korkowa może być stosowana jako zamiennik dla skóry naturalnej lub syntetycznej przy produkcji akcesoriów, butów i odzieży. Po materiał chętnie sięgają projektanci, designerzy i producenci akcesoriów sportowych. Biżuteria, poduszki, maty do jogi, meble tapicerowane, ozdoby ścienne i dekoracje, a także torby, zegarki, portfele i poduszki, to najpopularniejsze wyroby, które powstają z tkaniny korkowej. Warto wiedzieć, że dostępne są nie tylko w odcieniu naturalnego korka, ale mają różnorodne grafiki i wzory.

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium