Zielona ściana z korkowymi elementami

0

Aranżacja, która pozwala poczuć więź z naturą, to jeden z głównych trendów w architekturze wnętrz. Do stworzenia pomieszczenia w duchu biophilic, który pozytywnie wpłynie na stan psychiczny i fizyczny jego mieszkańców, wykorzystuje się przede wszystkim rośliny i naturalne materiały. Doskonale sprawdzi się korek naturalny.

Zielona ściana zwiększy komfort życia

Ponowne połączenie ze światem natury dla polepszenia stanu zdrowia i komfortu psychofizycznego mieszkańców miast to cel biofilii. Idea nabrała znaczenia już w latach 80. XX wieku. Od kilku lat zauważyć można wzmożone zainteresowanie biofilnym designem, który wprowadza pojęcie w życie. Aranżacja mieszkań i lokali użytkowych w duchu powrotu do natury bazuje na wykorzystywaniu naturalnych materiałów, żywych roślin oraz organicznych kształtów. Wszystko po to, aby skorzystać z zalet, jakie wynikają z bliskiego kontaktu z przyrodą: zmniejszyć zmęczenie, poprawić samopoczucie, koncentrację i jakość powietrza. Aby to osiągnąć, najczęściej wykorzystywane są zielone ściany, które umożliwiają umieszczenie dużej ilości roślin na niewielkiej powierzchni. Z tego powodu nadają się także do małych metraży.

Smoprzylepna kora dębu korkowego Camelon

Wartość roślin doceniana jest nie tylko w prywatnych domach, ale także w przestrzeniach biurowych. Zielona ściana w biurze m.in. zwiększa wydajność pracowników, a przy tym zmniejsza poziom stresu.

Zielona ściana – jak stworzyć ją w domowym zaciszu?

Zieloną ścianę w domu można stworzyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z żywych roślin oraz dostępnych na rynku systemów nawadniania. Inna opcja to zbudowanie kompozycji z roślinności stabilizowanej, która nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i podlewania. Najczęściej wybierany jest mech chrobotek, który dzięki swoim właściwościom, sprawdza się także w trudnych warunkach, np. łazienkach. Nie wymaga dostępu do słońca, pochłania nadmiar wilgoci z powietrza i jest odporny na działanie pleśni oraz grzybów.

Zieloną ścianę można zmontować korzystając z gotowych paneli z mchem lub wykonać je samodzielnie. Ich stworzenie nie jest trudne i nie wymaga posiadania dużej liczby materiałów czy szczególnych umiejętności. Wystarczy mech i płyta korkowa, które należy ze sobą połączyć z pomocą pistoletu na klej lub dwustronnej taśmy klejącej. Jako baza panelu szczególnie dobrze sprawdzi się korek ścienny samoprzylepny, dzięki któremu montaż zielonej ściany nie będzie wymagać stosowania dodatkowych środków klejących.

Zielona ściana – dlaczego warto połączyć mech i naturalny korek?

Naturalny korek to często wybierana podstawa do tworzenia zielonych paneli. Nic w tym dziwnego, ponieważ połączenie korka i porostów jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również niezwykle funkcjonalne. Oto kilka z zalet:

  • Zarówno korek, jak i mech to materiały naturalne, które tworzą we wnętrzach korzystny dla zdrowia mikroklimat.
  • I porosty, i płyty korkowe samoprzylepne pochłaniają dźwięki uderzeniowe i niwelują pogłos w pomieszczeniach.
  • Korek naturalny i mech chrobotek nie przyciągają kurzu, co ułatwia utrzymanie zielonej ściany w czystości. Dzięki temu roślinnością we wnętrzu mogą cieszyć się również alergicy.
  • Obydwa materiały są odporne na działanie pleśni i grzybów, przez co można zamontować je również w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach.
  • Mech chrobotek i płyty korkowe samoprzylepne to połączenie, które na ścianie przetrwa wiele lat.

 Ścienna kora dębu korkowego

Nie tylko mech chrobotek — co jeszcze wykorzystać do stworzenia zielonej ściany?

Ciekawym produktem, który świetnie sprawdzi się do urozmaicenia zielonej ściany, jest dziewicza kora dębu korkowego. Organiczny charakter panelu pozwala poczuć bezpośrednią bliskość z naturą. Dzięki charakterystycznej strukturze płyta stanowi atrakcyjną dekorację wnętrz i nadaje się do stworzenia w pełni naturalnej ściany. Dobrze prezentuje się również w otoczeniu roślin. Montaż zielonej ściany ułatwia korek samoprzylepny, który stanowi spodnią warstwę panelu.

Płytki plaster miodu

Obok roślin, biophilic design zakłada również stosowanie we wnętrzach form organicznych. W realizacji tego założenia świetnie sprawdzą się korkowe płytki w formie plastrów miodu. Oprócz kształtu organiczny jest również surowiec, z którego zostały wykonane. Korek naturalny poprawia akustykę pomieszczenia i sprzyja relaksowi.

Jak widać, naturę można wprowadzić do wnętrz na kilka sposobów. Gotowi na zieloną, korzystną dla zdrowia rewolucję we własnych czterech kątach?

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium