Portugalski korek cenny jak afrykańskie diamenty?

0

    Pierwszą rzeczą, z którym kojarzy się portugalski korek naturalny to najczęściej korkowe zamknięcia (zatyczki) do butelek wina. Surowiec ten jednak nie wiąże się jedynie z przemysłem winnym, lecz może być również wykorzystywany dla naszej wygody. Airbus zastępuje sporą część znajdujących się w kadłubie samolotu  elementów z tworzyw sztucznych i kauczuku, na części wytworzone z ekologicznego portugalskiego korka, w celu zapewnienia nie tylko najwyższych warunków bezpieczeństwa urządzeń, ale także znakomitego komfortu pasażerów i członków załogi. Wykorzystywanie produktów z korka przy budowie samolotów jest jednym z innowacyjnych zastosowań w tym przyjaznym dla środowiska przemyśle, gdzie nic się nie marnuje, tylko jest w 100% odzyskiwane i przetwarzane.

    Ze względu na swoje unikalne właściwości, korek naturalny to o wiele wiele więcej niż "tylko" stoper do butelki. Korek naturalny jest odporny, lekki, elastyczny i jest doskonałym izolatorem. Z tego względu materiał korkowy ma bardzo szerokie spektrum zastosowań: jest przekształcany w podłogi korkowe (panele i parkiet korkowy), aplikacje ozdobne (ściany korkowe) biur i domów, podeszwy butów (podpiętki korkowe), dzieła sztuki, artykuły z branży mody i akcesoria (galanteria korkowa). Z portugalskiego korka można wykreować oryginalną i piękną suknię ślubną lub wykorzystać go do aplikacji w tak precyzyjnych i odpowiedzialnych przemysłach jak motoryzacyjny, kosmiczny, lotniczy lub wojskowy. Korek z Portugalii będzie również zastosowany w pojazdach kosmicznych, które zostaną wystrzelone w 2018 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach pierwszej europejskiej misji kosmicznej na Marsa.

    Korek jest ponadto wykorzystywany w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Nawet pył korkowy (granulat korkowy) jest stosowany do wytwarzania energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że wiodące światowe marki jak: Moet & Chandon, Rolls Royce, Boeing, Airbus, NASA i Ford z ogromną chęcią sięgają po portugalski korek.

    Ograniczone zasoby naturalnego korka odgrywają ogromną rolę dla gospodarki Portugalii. Znany magazyn Economist porównał korek do afrykańskich diamentów i ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, którego ekonomiczną wartością dodaną jest fakt, że jest to surowiec niezwykle czysty, odnawialny i bez wątpienia bardzo cenny.

    Portugalia jest niezaprzeczalnie światowym liderem w produkcji korka, przy średniej rocznej produkcji 157 tysięcy ton, z której 60% jest przeznaczone na światowy eksport, rejestrując roczne obroty w wysokości około 850 mln euro. Sprzedaż korków (zatyczek) do butelek, ma tu oczywiście swój największy udział, przynosząc zyski na poziomie ok. 590 mln euro, a dopiero następnie materiałów budowlanych z wartością ok. 177 mln euro. Kraje takie jak Francja, Hiszpania i Stany Zjednoczone są głównymi odbiorcami portugalskiego korka.

    Przemysł korkowy rozwinięty jest w Portugalii na bardzo wysokim poziomie. Istnieje ok. 800 firm działających w tej gałęzi przemysłu, głównie w północnej części kraju, zatrudniających ponad 12 tys. pracowników.

Powyżej zamieszczony tekst został opracowany i zredagowany w oparciu o oryginalny materiał pochodzący ze źródła: http://lisbon.trade.gov.pl/pl/sektorypt/article/detail,4913,Produkcja_korka.html

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium