Jak zamontować korek na ścianę? Poradnik krok po kroku 2024

0

Jak zamontować korek na ścianę? Poradnik krok po kroku 2024

Nie ważne czy dopiero robisz rozeznanie i zastanawiasz się, co wyjdzie taniej, czy możesz to zrobić własnoręcznie, czy masz już przed sobą korek i zastanawiasz się "co teraz?". Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi, oto kompleksowy poradnik o tym, jak zamontować korek na ścianę - każdy.

 

SPRAWDZIMY DZIŚ

lle to kosztuje?

Czy można montować samemu?

Do jakich ścian można przykleić korek?

Jakie są rodzaje korka ściennego?

Czego będziesz potrzebować?

 Co może się nie udać?

Czym zabezpieczyć korek po montażu?

Jak przykleić korek do ściany - krok po kroku

 

Ile to będzie kosztować?

Zakładamy, że już masz swój korek, więc jedyny koszt (jeżeli nie mas korka samoprzylepnego) to klej Wakol D3540.

Ale jeżeli nie masz jeszcze swojego korka, bo robisz rozeznanie cenowe - czytaj dalej. Spokojnie, to nie musi być fortuna. Koszt korka na ścianę zależy głównie od jego rodzaju i grubości.

Za metr kwadratowy cienkiego korka zapłacisz najmniej, a jeśli chcesz lepszą izolację termiczną, akustyczną i możliwość wbijania szpilek gdziekolwiek Ci się to podoba, te wersje będą droższe.

Nie zapomnij doliczyć do tego klej, chyba że wolisz dołożyć trochę i zainwestować w wersję samoprzylepną. Dedykowany przez nas klej do korka Wakol D3540 kosztuje 46,90 zł. To starczy na około 6 płyt korkowych 64x95cm, a większe wiaderko 2,5 kg na aż 20.

Oprócz tego przyda Ci się wałek, żeby rozprowadzić klej i wosk pszczeli do zaimpregnowania gotowego produktu, butelkę 250ml kupisz u nas za 21,90.

 

Czy możesz to zrobić samemu?

Jak najbardziej, chyba że nie lubisz takich ręcznych robót. Jednak zalecamy, aby w wolną niedzielę wspólnie spędzić trochę czasu i zacieśnić więzi tworząc coś razem. Poziom trudności przyklejania korka na ścianę wynosi praktycznie zero.

Z pewnością wykonasz to samemu, nawet jeśli nie masz za sobą wielu podobnych projektów. Korek jest lekki i łatwy w obróbce, więc idealnie wpasujesz go w wymiary ściany. Wystarczy odpowiedni klej lub sprawne odklejanie warstwy ochronnej korka samoprzylepnego, zależnie od tego, co wybierzesz.

Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy ściana jest czysta i sucha, a później ją wyczyść, bo na pewno nie jest. Przekonasz się, że samodzielne wykonanie takiej pracy nie tylko daje dużą satysfakcję, ale również pozwala cieszyć się efektami, w końcu to Twoje dzieło.

 

Do jakich ścian można przykleić korek?

Korek przykleisz praktycznie do każdej ściany, ale najważniejsze, aby była gładka i równa. Najlepiej sprawdzi się na tych pokrytych gipsem, płytami karton-gips czy też malowanymi farbą emulsyjną.

 

Jeśli masz do czynienia ze ścianą z cegieł, kamienia czy niejednolitymi powierzchniami nawet z lekkimi nierównościami, warto najpierw zastosować płytę bazową, aby zapewnić korkowi płaską powierzchnię do przyklejenia. Pamiętaj tylko, że przed montażem korka, powierzchnia musi być czysta i sucha. Dzięki temu zapewnisz sobie mocne i długotrwałe przyczepienie korka, niezależnie od typu ściany, na którą go aplikujesz.

 

Rodzaje korka ściennego

Dostępne na rynku korki ścienne można podzielić na kilka głównych kategorii, w zależności od ich formatu, rodzaju i zastosowania. Oto one:

1. Formaty korka:

  • Role korkowe: Ich grubość waha się od 0,8 do 12 mm, a szerokość standardowo wynosi 100 cm.
  • Panele korkowe: Mają one znormalizowane wymiary 3 x 300 x 600.

 rolka korkowa, korek na ścianę w rolce

2. Typy korka:

  • Drobnoziarniste, średnioziarniste, i gruboziarniste: Te określenia dotyczą wielkości ziaren korka, co wpływa na jego teksturę oraz właściwości izolacyjne.
  • Korek ekspandowany: Dostępny w wariantach takich jak standard, LAMBOURDE, FASADA, i HIGH DENSITY, stosowany głównie do izolacji.
  • Korek samoprzylepny: Oferowany w rozmiarach takich jak 640x950mm, 500x500mm, i 1000x1300mm, ułatwia montaż dzięki warstwie kleju.

 

 3. Wzory i kolory:

  • Panele korkowe: Dostępne są w różnych fakturach i kolorach, w tym w ekskluzywnych wzorach jak HAWAI EXCLUSIVE, FIORD NATURAL, TATAMI LIGHT i wiele innych.

 HAWAI EXCLUSIVE, FIORD NATURAL, TATAMI LIGHT

Czego będziesz potrzebować?

Do zamontowania korka na ścianę potrzebujesz kilku rzeczy, ale spokojnie, z pewnością większość z nich znajdziesz w domowym warsztacie, no może z wyjątkiem kleju do korka.

Oczywiście próbować z innymi klejami do drewna, jednak nie możemy Ci zagwarantować, że korek nie będzie się odklejać. Kleje dostępne na naszej stronie są efektem naszego wieloletniego doświadczenia w korku i sprawdzenia setek różnych klejów. Możemy zagwarantować, że po użyciu kleju Wakol, panele się nie odkleją.

Oprócz kleju warto mieć też pod ręką wałek lub szpachelkę do równomiernego rozprowadzenia kleju po powierzchni korka. Nie zapomnij o płynie do mycia i gąbce, aby porządnie wyczyścić ścianę przed montażem.

A na koniec - trochę cierpliwości, bo swój korek musisz zostawić przez 72 godziny w tym pomieszczeniu, w którym będziesz go kleić.

Jednak oczywiście, jeżeli masz korek samoprzylepny, jedyne czego potrzebujesz to zestaw do wyczyszczenia ściany.

 

Co może się nie udać?

Zanim wskoczysz w buty majsterkowicza i rozpoczniesz przygodę z montażem korka na ścianie, warto pamiętać o kilku rzeczach, które mogą zakłócić Twoje plany. Przede wszystkim, korek przed montażem musi zaaklimatyzować się w pomieszczeniu przez 72 godziny, aby dostosować się do warunków, w których będzie eksponowany. Pamiętaj, że nierównomiernie nałożony klej może prowadzić do problemów z przyleganiem korka do ściany.

Ponadto każda nierówność na ścianie będzie później widoczna, więc warto zadbać o to, by była ona jak najbardziej gładka. Użycie niewłaściwego kleju może z kolei skutkować nieodwracalnymi zmianami w strukturze korka lub jego nieprawidłowym przyleganiem.

Dodatkowo, niedoszacowanie ilości potrzebnego materiału może skończyć się brakiem wystarczającej ilości korka do pokrycia całej ściany. Jeszcze jedną pułapką może być pojawienie się pęcherzy powietrza podczas montażu, które trudno jest usunąć, gdy korek jest już na ścianie. Staranne przygotowanie, dokładne zmierzenie i trochę cierpliwości podczas aplikacji to klucz do sukcesu, dzięki któremu unikniesz tych problemów i cieszyć się będziesz pięknym wykończeniem ścian bez nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Czym zabezpieczyć korek po montażu?

Po zakończeniu montażu korka na ścianie warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu, aby cieszyć się jego pięknem i właściwościami przez długi czas. Fajnie sprawdza się wosk pszczeli, który nie tylko naturalnie chroni korek przed zabrudzeniami i wilgocią, ale także podkreśla jego estetykę, nadając mu delikatny połysk.

Wosk pszczeli tworzy na powierzchni korka ochronną warstwę, która jest przepuszczalna dla powietrza, dzięki czemu korek "oddycha", a jednocześnie jest zabezpieczony.

Aplikacja wosku to prosta czynność, którą z pewnością wykonasz samemu. Wystarczy równomiernie rozprowadzić cienką warstwę wosku na powierzchni korka, a następnie delikatnie go wypolerować, aby uzyskać jednolity efekt.

 

 

Jak przykleić korek do ściany - krok po kroku

Przyklejanie korka do ściany to prosty proces wymagający jedynie cierpliwości i precyzji. Oto kroki, które należy wykonać, aby zapewnić, że korek będzie prawidłowo zamontowany:

 

1. Przygotowanie kleju i korka

  • Przechowuj korek i klej w pomieszczeniu, w którym będą montowane przez 72 godziny przed rozpoczęciem prac, aby dostosować je do temperatury i wilgotności panującej w pomieszczeniu.

 

2. Aplikacja kleju:

  • Nałóż klej na bazie wody równomiernie na ścianę oraz na tylną stronę płytek korkowych, używając pędzla lub wałka.
  • Pozostaw klej do wyschnięcia na co najmniej 30 minut przed przystąpieniem do aplikacji płytek korkowych.

 

3. Montaż płytek korkowych:

  • Przyklej płytki korkowe do ściany, mocno je dociskając i upewniając się, że są prawidłowo wyrównane.
  • Delikatnie, ale stanowczo, przyciśnij płytki korkowe do ściany za pomocą gumowego młotka, aby uniknąć uszkodzenia korka.
  • Natychmiast usuń nadmiar kleju wilgotną szmatką, aby uniknąć trwałych plam.

 

4. Montaż paneli korkowych:

  • Na ścianę i panele korkowe nanieś cienką warstwę kleju, odczekaj 5-10 minut, aż klej stanie się lepki, następnie przyciśnij panele do ściany przez minutę.
  • Pozwól klejowi wyschnąć przez 24 godziny przed dalszym użytkowaniem korka.

 

Wnioski

Montowanie korka na ścianie to jak duże puzzle – każdy kawałek ma swoje miejsce i razem tworzą coś naprawdę pięknego. Przejrzeliśmy wszystkie kroki – od kosztów, przez DIY, po to, jak się za to zabrać, a nawet co może pójść nie tak.

Więc włącz ulubioną muzykę, zrób sobie przestrzeń do pracy i zaczynajmy – ściana czeka na korek, a my na efekty!

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium